Adet Ağrısına ve Adet Sancısına Ne iyi Gelir

Adet Ağrısına ve Adet Sancısına Ne iyi Gelir

Adet sancıları, ayın belirli günlerinde kadınların bel ve yumurtalık bölgelerinde çektiği ağrılı sancılardır.17 yaşlarında başlayan ve her ay regl dönemlerinde oluşan bu sancılar, kadınların yarısından fazlasında çok ağrılı olmaktadır.  Bayanlar için çekilmez olan adet sancılarını azaltmanın veya regl dönemini rahat geçirmelerini sağlayan ağrı kesici tıbbi ilaçların dışında bazı uygulamalar yaparak ilaç kullanmadan da rahat bir adet dönemi geçirebilirsiniz.

Sağlıklı ve Dikkatli Beslenme

1 ) Tüm bayanlar, regl dönemlerini takvim tutarak 2 gün sapma ile tahmin edebiliyorlar. Regl dönemlerinden 1 hafta önce protein ağırlıklı et, balık, tavuk yemekleri tüketilmeli, fındık, fıstık, badem gibi kuru yemişler bolca tüketilmelidir.

2 ) Regl döneminden önce ve regl süresinde karında ödem birikmesi, şişlik, baş ağrısı oluşuyorsa tuz tüketimi sıfırlanmalıdır. Tuz regl döneminde bu tür rahatsızlıklara yol açar.

3 ) Regl döneminde oluşacak ödemler için, maydanoz, kuş konmaz, civan perçem, ıhlamur gibi doğal ödem söktürücü özelliği olan bitkiler kaynatılıp sabah akşam içilmelidir.

4 ) Kafein içeren kahve, çay, kola gibi içeceklerden uzak durulmalı, alkol kesinlikle alınmamalıdır.

5 ) Kanama sebebiyle vücutta eksilen demir, magnezyum nineralleri ve B vitamini sancıların artmasında etkili olurlar. Bu nedenle adet döneminde demir ve magnezyum içeriği zengin olan besinler yenilmeli ve B vitamini açısından zengin besinler tüketilmelidir. B vitaminince zengin içerikli besinler sayesinde doğal yollarla B vitamini alınacağından sancıların hafiflemesi daha kolay olacaktır.

6 ) Adet döneminin 2 gün öncesinden; karaciğer, susam, keten tohumu, öğütülmemiş veya işlenmemiş tahıllar, taze yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir.

7 ) Adet döneminde kabızlığın oluşması sancıları ve ağrıların şiddetini artıracağından bol bol lifli besinler yemeli ve dikkat etmeliler.

Masaj ve Egzersiz Yapmak

Adet Sancısına Ne iyi Gelir

1 ) Adet döneminde sancıları ve ağrıları hafifletmek için, bel ve yumurtalık bölgesine sıcak pres uygulaması yaparak bu bölgelerin sıcak tutulması sağlanmalıdır.

2 ) Sıcak tutulan bu bölgelere ritmik olarak öveleyerek masaj yapılması yumurtalık kaslarının yumuşamasını sağlayacak ve sancılarınızı, ağrılarınız hafifletecektir.

3 ) Yumurtalık ve rahim kaslarının yumuşatılması için yapılması gereken egzersizler vardır. Bu egzersizleri yaparak sancılarınızı hafifletebilir, ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz

4 ) Sancılarınız ağır oluyorsa sıcak veya ılık su ile dolu küvette 10 dakika kadar yatmanız sancılarınızı hafifletecektir. Sıcak su vücunuza etkidikçe kaslarınzı gevşeyecek ve yumurtalık kaslarınız rahatlayacaktır. Bu durum ağrılarınızın ve sancılarınızın hafiflemesini sağlayacaktır.

5 ) Vücut gerginliğinizi alması için düzenli uyumalısınız. Düzenli uyku uyumadığınıza ücut gerginliği artıkça kas gerginliğiniz artacağından ağrılarınız artacaktır.

Psikolojik ve Ruhsal Halinize Dikkat Edin

1 ) Adet döneminde hanımların ruh halleri ve sinir sistemleri harap olmuş durumdadır. En ufak bir detay takılırlar ve çok sinirlenirler. Bu nedenle adet döneminden önce başlayacak şekilde psikolojilerine iyi gelecek hobilerle uğraşmaya başlamalı ve ruhsal hallerini kontrol etmeliler.

2 ) Bu dönemlerde aşırı yorulmamalı ve aşırı gergin konuşmalardan kaçınmalılar.

3 ) Fazla yorulmamak için uzun süre ayakta durmamalı, ağır sporlar ve yürüyüşler yapmamalılar. ağır işlerde çalışıyorsanzı bir süreliğine işinizi hafifletmeli veya işinizden ayrılmalısınız.

4 ) Adet döneminden önce psikiyatr veya psikologa giderek psikolojik yardım alınmalı ve ruh halinizi adet dönemi öncesinden hazırlayabilirsiniz. Bu durum oluşacak ağrılara ve sancılara karşı kendinizi hazırlamanızı sağlayacaktır.

5 ) Adet döneminde ailenizden, iş arkadaşlarınızdan biraz uzak durmanız sizin için iyi olacaktır. Bu yöntemle onların yaptığı her şeye sinirlenmemiş, kendinizi ve vücudunuzu germemiş olursunuz. Ne kadar az sinirli olursanız vücut ve kas gerginliğiniz azalacak ve oluşacak ağrıların şiddeti o kadar az olacaktır.

Bu yöntemlerin dışında uygulayabileceğiniz doğal bitki çaylarını içerek  adet dönemi sancılarınızı ve ağrılarınızı en aza indirebilirsiniz. Özellikle ağrı kesici ve kas yumuşatıcı özelliği olan civan perçem otu, papatya, çoban pençesi, ada çayı, çoban çantası gibi otları kaynatarak içebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.