Antioksidanların Önemi ve Antioksidan Bakımından Zengin Besinler

Antioksidanların Önemi ve Antioksidan Bakımından Zengin Besinler

Vücudumuzda bulunan toksinlerin sağlıklı hücrelere yapışarak önce hücrelerin normal görevlerini yerine getirmesini engelliyor ve zamana hücre dna sını değiştirerek dna sı değişmiş sağlıksız hücreler haline getirip çeşitli hastalıklara sebep oluyor. Bir süre sonra toksinler hücreyi tamamen ele geçirip ölü hücreler olmasına sebep oluyorlar Ölü hücreler metabolizma içerisinde birikerek zamanla riskli hastalıklara neden oluyorlar. Antioksidanlar ise;vücutta bulunan toksinleri etkisiz hale getirerek canlı ve sağlıklı hücrelerin yaşamlarını devam ettirmelerini sağlayarak bir nevi antikor görevi üstlenirler.

Antioksidanların Önemi

Vücutta bulunan toksinler yok edilmediklerinde hızla üreyip çoğalarak hücrelerin dna sını değiştirerek hem vücut direncini düşürür hem de kanser hastalığının oluştuğu kötü huylu hücrelerin oluşmasını ve çoğalmasını sağlarlar. Bu nedenle vücudumuzda bulunan ve serbest radikaller olarak adlandırılan toksinlerin yok edilmesi ve vücut dışına atılmasını sağladıkları için antioksidanlar  vücut açısından çok önemlidir. Serbest radikallere karşı savaşan antioksidanlar içerdikleri; antosiyaninler, kateşinler, likopenler, beta karotenler, resveratroller, C viteminleri, E vitaminleri, selenyumlar, polifenoller, gluco sınolates ve luteınler sayesinde toksinleri yok ederek vücut dışına atıyorlar.

Antioksidanlar, vücut tarafından normal olarak salgılanır ve üretilirler. Ancak belirli yaşlarda belirli psikilojilerde antioksidan üretimi azalır ve ihtiyaç olan orandan daha az miktarda salgılanır. Bu dönemlerde antiokasidan içeriği zengin olan besinler bolca tüketilmeli ve vücudumuz antioksidan bakımından zenginleştirilmelidir. Vücut metabolizması için gerekli miktarda antioksidanların bulunamaması halinde; damar sertlikleri, kalp damar hastalıkları, damar tıkanıkları, hiper tansiyon rahatsızlığı, ve en riskli rahatsızlık olan kanser hastalığına sebep olur.

Antioksidan için yenilmesi gereken besinler

Her besinin, meyve ve sebzenin  antioksidan içeriği, antioksidan bileşeni aynı olmadığı gibi içerik olarak farklı bileşenler barındırırlar.  Antioksidan ihtiyacımızı  tedarik etmek için olabildiğince doğal ortamda ve kimyasal ilaçlardan etkilenmeden yetiştiriliyor ise antioksidan bakımından çok zengin bir içeriğe sahiptir. Antioksidan bulunduran meyve ve sebzeler

Antioksidanların Önemi ve Antioksidan Bakımından Zengin Besinler

1 ) Domates, domates salçası, greyfurt, karpuz, kayısı, zerdali ve kuru kayısı da bol miktarda likopen bileşeni barındıran antioksidan bulunur.

2 ) Mürdüm eriği, böğürtlen, kiraz, karadur, malta eriği, yeşil erik gibi meyvelerde antisiyaninler bileşeni bakımından zengin antioksidan bulunur.

3 ) Siyah çay, yeşil çay, civan perçem ve papatya çaylarında kateşin bakımından zengin antioksidanlar bulunur.

4 ) Havuç, üzüm, yaban mersini, kavun, mango ve kerevizde beta karoten içeriği bakımından zengin antioksidanlar bol miktarda bulunur.

5 )  Greyfurt, portakal, mandalina, biber, brokoli, kivi, kuş burnu ve kızılcık meyvelerinde bol miktarda C vitaminince zengin antioksidanlar bulunur.

6 ) Patates, badem, ay çekirdeği, yumurta, buğday arpa gibi bitkilerde selenyum içeriği zengin antioksidanlar bulunur.

Bu meyve, sebze ve bitkiler dışında; ahu dudu, soya fasulyesi, erik, elma, yaban mersinin, brüksel lahanası, karnabahar, ıspanak, kara lahana, kivi gibi antioksidan bakımından zengin besinler ile düzenli olarak beslenmeliyiz. Bitkilerde serbest radikallere karşı etkili olan peroksi ve super peroksi bileşenlerinin bazılar suda bazıları yağda çözünmüş olarak bulunduğundan hayvansal ürünleri de bolca yiyerek ihtiyacımız olan antioksidanları sağlayabiliriz.

Bitkilerden aldığımız antioksidanlar yetersiz olduğunda hazır olarak satılan ve kapsül olarak üretilen hazır anti oksidanları satın alarak ihtiyacımız olan antioksidanları sağlamış oluruz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.