Bağırsak Gazı İlacı

Bağırsak Gazı İlacı

Toplumsal yaşantı içerisinde insanların tıbben normal olan, ancak kültürel ve toplumsal olarak normal karşılanmayan bazı ihtiyaçları bulunur. Bunlardan birisi bağırsaklarda biriken gazın dışarı atılmasıdır. Bu çok nahoş bir davranış olarak nitelendirildiğinden toplum içerisinde bu tip davranışlarda bulunmak ayıp karşılanmaktadır.

Bağırsaklarda gaz, doğal bir gelişim sürecinin sonucudur. Sindirim faaliyeti sonucu ortaya çıkan asidik ortamdan başlayarak, psikolojik faktörlere kadar birçok nedeni bulunur. Sindirim işlemi çoklu organlar ile gerçekleştirilen bir işlemdir. Pankreas, safra kesesi gibi organların dahil olduğu bu işlemdeki enzimlerin kalıntıları çoğunlukla asidik özellik taşır. Bağırsak gazı sindirim esnasındaki fermantasyon ve hava yutma sonucu meydana gelir.  Bu nedenlerin en etkili olanının psikolojik faktörler olduğu kanıtlanmıştır. Gerginlik ya da kaygı nedeniyle bağırsak peristaltik hareketlerinin artışıyla beraber bağırsaklarda gaz birikmesi oluşur. Normal şartlarda bağırsak gazları istemsiz olarak çok çok az miktarlarda sürekli salınmaktadır. Ancak bu salınımın birikmeye dönüştüğü ve düzenli tuvalete çıkılamayan durumlarda dahil olmak üzere çeşitli sebeplerden dolayı gaz birikmesi söz konusudur.

Bağırsak gazlarının aşırı birikmesi rahatsız edici bir durumdur. Yaşanan şişkinlik hissi ve ağrı sebebiyle insanların hayat kalitesinde düşüş meydana gelebilir.

Bağırsak gazı bazı insanlarda sürekli meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bunun sebebi genellikle bağırsaktaki peristaltik bozukluklardır. Bunun önüne geçilebilmesi maksadıyla bağırsak düzenleyici ilaçlar kullanılabilir. Bunların başlıcaları; Pankreo- digest, Pankreoflat, Panzynorm, Ccm-bizym, Biogastrin, Euocarbon, Karboseptin’dir. Bu ilaçlar bağırsakta biriken gazı dışarı atılması için gereken peristaltik hareketleri sağlayarak gaz birikmesini önler.

Psikolojik kaynaklı bağırsak gazlarına ana tedavi yöntemi psikolojik rahatsızlığın giderilmesidir. Bu kaygının ortadan kalkmasıyla çoğunlukla şikayetlerde ortadan kalkar. Yukarıda bahsedilen bağırsak düzenleyici yani bağırsak gazı ilaçlarının kullanımı mümkün olmakla beraber, bu tip durumlarda anlık tedavi sağlar ve çoğunlukla nükseder. Kalıcı tedavi için psikolojik nedenlerin ortadan kaldırılması şarttır.

Bağırsak Gazı İçin Bitkisel İlaçlar

Bağırsak gazı ilaçları dışında doğada bulunan ve kolaylıkla erişilebilecek bitkisel ürünler mevcuttur bunların başlıcaları; zencefil, limon, kekik, biber, anason ve nanedir. Bu bitkiler karminatif olarak adlandırılmaktadır.

Tüm bu sayılan tedavi yöntemleri haricinde mide- bağırsak bölgesinde gelişen gazı emerek etki gösteren mide- bağırsak adsor- banları mevcuttur. Aktif kömür, kaolin, talk bunlardan bazılarıdır.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.