Bel Fıtığı Ameliyatı Mikrocerrahi

Bel Fıtığı Ameliyatı Mikrocerrahi

Mikrocerrahi yöntemi adından da anlaşılacağı gibi mikro kesi alanı ile yapılan bir operasyondur. Operasyondaki kesi alanı ortalama 3-5 cm olduğundan kasların iyileşme süreci daha hızlı olmaktadır. Kesi yerinin küçüklüğü enfeksiyon riskini de en aza indirmektedir. Vücuttaki tahribat ne kadar az ise normal hayata dönüşte o kadar kısa olmaktadır.

Bel Fıtığı Ameliyatı Mikrocerrahi

Bu yöntemde kasların sıyrılarak işlem yerine ulaşılması ise mikrocerrahinin avantajları arasındadır. Fıtıklı disk bölgesi mikro kamera ile 20 kat daha büyük görüntülenerek büyük işlere imza atılmaktadır. Yapılan girişimde defalarca büyütülmüş görüntü sayesinde, net bir şekilde görüntü elde ederek, hata payı en aza inmektedir. Büyütülmüş cerrahi alan demek en ince detayın bile atlanmadığı sonucunu ortaya koyar. Bu sebeple bel fıtığı ameliyatı mikrocerrahi’lerde altın standart olarak geçmektedir. Burada cerrahın deneyimli olması ve el becerisi de ön plana çıkmaktadır.

İşlem başlamadan önce hasta genel anestezi almaktadır. Bir çok hekim anestezi olarak lokal ve epidural anesteziyi de tercih edebilmektedir.

Hasta, ameliyat hemşiresi tarafından hazırlanan cerrahi aletlerin yerleştirildiği masa dışında ameliyata ait başka bir detay görmemektedir. Hastaya uygun pozisyon verildikten sonra operasyona başlanır. Ameliyatta kullanılan mikro el aletleri endoskop şeklindeki kanüllerden ibaret olup ucundaki kamera sayesinde görüntü elde edilebilmektedir. Bu cerrahi el aletleri kullanım açısından ergonomik bir özelliktedir. Görüntü alanının kanlanmaması için kanülün diğer bir ucundan sürekli bir steril su akışı sağlanarak, cerrahi alanda görüntü temizliği sağlanmaktadır. Kanülün ucundaki kesiyi sağlayacak mikro makaslar ile fıtıklı diskin çıkarılması gerçekleştirilir.

Son on yılda gerçekleşen mikrocerrahi alanındaki ilerlemeler ve uzmanların daha çok deneyim kazanmasıyla başarı oranı çok yüksek seviyelere taşınmıştır. Ayrıca cerrahi aletlerin giderek daha kaliteli ve ergonomik üretilmesi de operasyona katkı sağlayan faktörlerdir.

Bel Fıtığı Ameliyatı Mikrocerrahi öncesi hastanın ameliyata ve mikrocerrahiye ait bilgileri eksiksiz edinmiş olması psikolojik açıdan kendini hazırlamasında çok önemlidir. Ameliyat tercihi kişiye bağlı olmayıp uzman tarafından karar verilebilen bir durumdur. Ameliyatın yine açık ya da mikrocerrahi olması da yine uzmanca seçilen bir tercihtir. Eğer spinal sinir kökleri üzerindeki bası ciddi derecede artmış ise bu durum his kaybına ve seksuel fonksiyon kaybına kadar gidebileceğinden ameliyat fikrine sıcak bakmak hastanın sağlığı açısından daha iyi olacaktır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.