Bel Fıtığı Ameliyatından Sonra Yapılması Gerekenler

Bel Fıtığı Ameliyatından Sonra Yapılması Gerekenler

Bel Fıtığı Ameliyatından Hemen Sonra Yapılması Gerekenler 

Lomber diskektomi ameliyatı başarılı bir şekilde bittikten sonra hasta sonraki bir saat ya da daha uzun bir süreliğine yatakta dönmez ya da döndürülmez. Hareket kısıtlılığı kalktıktan sonra iki satte bir sağından soluna, solundan sağına dönebilir. Ameliyat sonrası hastaya atel yada korse kullandırılmaktadır ve ne kadar zaman kullanılacağı doktor tarafından açıklanır. Operasyon sonrasındaki 48 saat çok önemlidir. Kollar ve bacaklardaki duyu ve motor kontroller sık yapılır ve buralardaki fonksiyon kayıpları ise ödem ya da kanamayı düşündüren ciddi bir sorunun varlığına işaret edebilir.

Ameliyat sonrası dışkılamada hastanın zorlayıcı hareketlerden kaçınması için bol sulu ve lifli besinler tüketmesi önerilir. Dışkılamada ıkınmaması ve bel kaslarını zorlayıcı her türlü hareketten kaçınması buradaki ağrıların önlenmesini ve olası bir BOS (Beyin omurilik sıvısının) sızıntısının önüne geçilmesini sağlar.

Hasta taburcu olmadan önce bundan sonraki adımlarına yönelik tüm bilgileri eksiksiz olarak sağlık personelinden almalıdır. Eğer ameliyat giriş yerinde oluşan bir ısı artışı ve akıntı olursa bu durum sıklıkla enfeksiyona işaret eder ve acil müdahale gerektirir.

Bel Fıtığı Ameliyatından Bir Kaç Ay Sonra Yapılması Gerekenler

Aktivitelerin yapılmaya başlaması ve alınan fizik tedavi egzersizleri hastada  ağrılara ve kas kasılmalarına neden olabilir ve bu durumda ağrı kesicilerin kullanımı işe yarar. Hastanın korse giymesi gereken durumlar uzmanlar tarafından belirtilir.

Bel fıtığı ameliyatından sonra, dikişlerin alımından itibaren bir kaç hafta içinde küvette banyo yapımı önerilmez. Kayıp düşme tehlikesi göz ardı edilmemelidir.

İlk 6 hafta boyunca kişinin ağır sporlardan kaçınması önemlidir. egzersiz konusunda fizik tedavi uzmanlarının protokolünden dışarı çıkmamakta fayda vardır. Cinsel aktivite sıklıkla ameliyattan yaklaşık 3 ay sonra başlayabilir. Bu sürenin uzunluğu ya da kısalığı çoğu zaman hastanın toparlanma durumuna göre değişkenlik gösterebilir.

Bayan hastalar için topuklu ayakkabı kullanımı rahatsızlık verici sonuçlara neden olabilir. Sırtta istenmeyen bir gerginlik yaratır. Düz ayakkabılar sırt kaslarının gerilmesini önler ve lomber çukurun azalmasını sağlar.

İşyerinde masa başı çalışılıyorsa bel desteği kullanmak gerekebilir. Uzun süre oturur pozisyonda kalmak bel ağrılarına ve bacaklarda kasılmaya neden olabilir. Bu sebeple sık sık ayağa kalkıp gezinmek bacak ve bel ağrılarının hafiflemesinde yardımcı olur.

Recent search terms:

  • bel fıtığı ameliyatı sonrası yapılması gerekenler (13)

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.