Beyin Tümörü Belirtileri

Beyin Tümörü Belirtileri

Beyin Tümörü Belirtileri

Beyin tümörlerinde ağrı sık olarak karşılaşılan bir durumdur. Ağrının çeşitli türleri vardır beyin tümörlerinde ağrı her türlü şekilde karşımıza çıkabiliyor. Bu çok nadiren migren ağrısına da benzeyebilir ama en önemlisi ağrının şekli olduğu kadar da sürecidir. Bir hasta benim yıllardır baş ağrım var zaman zaman tekrarlıyor oluyor ve geçiyor uzmanların söylediği konu bu durum bizi korkutmaz. Bir kere öncelikle şunu belirtmek gerekir ki beyin dokusunun yani beyin tümörlerinin kaynaklandığı dokunun kendisinin ağrı duygusu yoktur. Dolayısıyla hastalar şundan hep korkar ‘’ Başım ağrıdı acaba beyin tümörü mü var? ‘’Nörolojik muayene yapılır hasta rahat edemez ‘’ peki ya çok ufaksa? ‘’ burada bu konuya özellikle değinmek gerekir çok ufak bir beyin tümörü kesinlikle ağrı yapmaz ki ağrı yapması için çevresindeki sinir ve dokulara zarar vermesi gerekir. Beyin tümörü ağrının dışında zaten birçok başka belirti ile karşımıza çıkıyor.

Bu nedenle bir beyin tümörü ilk baş ağrısı belirtisiyle geliyorsa bunun oranı %8’dir yani 100 beyin tümörü hastasının 8’inde baş ağrısı belirtisi ile ilk belirtiyi verir. Peki, ne gibi başka belirtileri vardır? Öncelikle ister baş ağrısı olsun ister unutkanlık olsun bütün hastalarda tam bir nörolojik muayene yapılması gerekir çünkü beyin tümörünün nörolojik belirtisi olarak spesifik yani bu beyin tümörüdür dedirten tek bir belirti yoktur. Örneğin baş ağrısı hastalardaki çok şiddetli baş ağrısı akılda beyin tümörü müyüm kuşkusunu yaratır hâlbuki beyin tümörü baş ağrılarında sıklıkla şiddetli olmayan hatta çoğu kez bütün başı tutabilen bizim daha çok sinirsel diye adlandırdığımız gerilim tipi baş ağrıları daha yaygın olarak görülebilir. Dünyada beyin tümörlerinin gittikçe arttığını görüyoruz. Dünyada elektromanyetik denizinde yaşıyor ve birçok kimyasal tüketiyoruz. Çevre faktörlerinin beyin tümörleri arasında çok etkili olduğunu söyleyebiliriz. Beyin Tümörünün ayırt edici belirtileri baş ağrısı birden başladıysa, ilaca cevap vermiyorsa ya da az veriyorsa bulantı ve kusma ile geliyorsa, görme kusurları, his kusurları ve çift görme gibi durumlar varsa beyin tümörü olma ihtimalinin arttığını söyleyebiliriz..

Her uzman kendine göre basit testler ile beyin tümörü var mı yok mu anlayabilir. Ayakta testler ve yatarak yapılan basit testler bu konuda bizi ciddi derecede bilgilendirir. Unutmayın her baş ağrısı baş dönmesi beyin tümörü değildir. Ancak içiniz rahat etmiyorsa bir uzmana görünebilirsiniz. Tedbir ve erken teşhis hayat kurtarır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.