Çapa Diş Hekimliği Fakültesi

Çapa Diş Hekimliği Fakültesi

Çapa Diş Hekimliği Fakültesinin asıl adı İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesidir. Çapa Kampüsünün içerisinde olmasından dolayı, başta öğrenciler tarafından olmak üzere Çapa Diş Hekimliği Fakültesi ismi konulmuştur.

Çapa Diş Hekimliği Fakültesi

19.yüzyılda Osmanlı İmparatorluğunda belge ve diploma olmadan dişçiliğin yasaklanmasının ardında 1908 yılında açılmıştır. İlk dekanı Cemil Topuzlu’dur. Darülfünun Osmanlı Tıp Fakültesi Eczacı ve Dişçi ve Kabile (ebe) ve Hastabakıcı Mektepleri adıyla tıp fakültesine bağlı bir birim olarak kurulmuştur. Bu mektep ülkemizde kurulmuş olan ilk diş hekimliği okuludur. 1909 yılında bu okula ilk öğrenci kaydının başlamasıyla diş hekimliği dersleri başlamıştır. Tıp fakültesinin eski binası Kadırga’daki eski ahşap tıp fakültesinin yerine kurulmuştur (Menemenli Mustafa Paşa Konağı). Bu binada hem diş hekimliği hemde eczacılık mektebinin eğitimleri verilmiştir. Cumhuriyetten sonra 1933 yılında İstanbul Üniversitesi kurulmuş, kurulan üniversite sayesinde İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Yüksekokulu olarak hizmet vermeye başlamıştır. Bu değişimle beraber diş hekimliği yükseokulunda eğitim süresi 4 yıla çıkarılmıştır. 1964’te Diş hekimliği Yüksekokulu diğer fakültelerin bulunduğu Çapa kampüsü içerisine taşınması kararlaştırılmış ve tıp fakültesi bünyesinden ayrılarak İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Bu değişimle beraber eğitim süresi 5 yıla çıkarılmıştır. 1970 yılında taşınma işlemi tamamlanmış ve hala aynı binada hizmet vermektedir. Yeni binasına taşınan fakülte 5 bloktan oluşmakta ve her blokun birbiriyle bağlantısını sağlayan geçişler bulunmaktadır.

Prof. Dr. Sema YILDIRIM’ın dekanlığını yaptığı İstanbul Üniversitesi Diş HekimliğiFakültesinde; Prof.Dr. Raif Erişen, Prof. Dr. Güven Külekçi, Prof.Dr. İlknur Özcan, Prof.Dr. Çetin Kasapoğlu, Prof.Dr. Haluk Keskin, Prof.Dr. Serdar Çintan, Prof.Dr. Figen Seymen, Prof.Dr. Taner Yücel, Prof.Dr. Raif Erişen, Prof.Dr. Sönmez Fıratlı, Doç.Dr. Volkan Arısan ve Prof.Dr. Nurullah Keklikoğlu bölüm başkanlıklarını yaptığı, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi ile Radyolojisi, Diş Hastalıkları ve Tedavisi, Oral İmplantoloji, Ortodonti, Pedodonti, Periodontoloji ve Protetik Diş Tedavisi eğitimlerin yanında Anatomi, Biyokimya, Fizyoloji, Farmakoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Mikrobiyoloji, Pataloji ve Toplum Ağız ve Diş Sağlığı temel bilimlerinde hekimlik ve uzmanlık eğitimleri vermektedir.

İstanbul Diş Hekimliği Fakültesinde ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde, modern yöntemler kullanılarak diş tedavisi yapılmasını, hasta haklarına duyarlı öğrenci yetiştirilmesi kendisine ilke edinmiş bir fakültedir. Diş hekimliğinin yanında diş tedavileri alanında araştırmacılarda yetiştirmektedir.

Recent search terms:

  • çapa diş hekimliği fakültesi (1)

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.