Deviasyon Burun Kıkırdak Kemik Eğriliği

Deviasyon Burun Kıkırdak Kemik Eğriliği

Deviasyon (Burun Kıkırdak Kemik Eğriliği) Nedir?

Septum denilen kısım burun deliklerini  ayıran bir bölümdür burundaki kıkırdak kısmıdır. Normal olarak, merkezde ve burun deliklerini eşit şekilde böler. Ancak bu herkeste görülen bir durum değildir.

Eşitsiz bir şekilde ise sapmış ise septum olarak bilinir. Bu nefes almada zorluk gibi sağlık komplikasyonlarına neden olabilir.

Dengesiz septum çok yaygındır. Dengesiz septum diğer sağlık sorunlarını ya da yaşam kalitesini olumsuz etkiler ve sadece tıbbi müdahale gerektirir.

Burun Kıkırdak Kemik Eğriliği (Deviasyon) Nedenleri?

Bir deviasyon belirtisi konjenital olabilir. Bu kişinin onunla doğduğu anlamına gelir. Ayrıca, burunda oluşan bir yaralanma sonucu oluşabilir. Hastalık  genelde yakın dövüş sporları, kavga, ya da araba kazaları gibi  yaralanmalarda oluşur. Bir septum deviasyonu yaşla birlikte daha da kötüleşebilir.

Burun Kıkırdak Kemik Eğriliği (Deviasyon) Belirtileri Nelerdir?

Deviasyon çoğu insanda oluşabilir. Bu sadece küçük eğriliklerdir. Değişik belirtileri yoktur, belirtileri kısıtlı ve bellidir . En sık belirti özellikle burundan nefes almada zorluk çekmedir. Burunda kemik eğriliği olan insanlar için , burnun bir tarafından nefes almak daha kolaydır.

Diğer belirtiler, burun kanaması, sinüs enfeksiyonları, ya da kuruluk olabilir. Hastalarda horlama veya uyurken şiddetli bir şekilde nefes alıp verme olabilir ya da  uyku problemleri olabilir. Burun tıkanıklığı veya burunda basınç hissi olabilir. Ağız yoluyla nefes alma ihtiyacı olabilir. Şiddetli eğrilik yüz ağrısına neden olur.

Eğer sık ​​sık burun kanaması veya sinüs enfeksiyonları varsa doktorunuza görünmelisiniz. Solunum güçlüğü, yaşam kalitesi üzerinde kötü bir etkiye sahip olup olmadığını öğrenmek için bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Burun Kıkırdak Kemik Eğriliği (Deviasyon) Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu durumda, tedavi gerekli değildir. Burun eğriliği yani deviasyon olan kişilerde yaygın olarak yapılan işlemler dekonjestanlar, antihistaminler veya nazal steroid spreyleri kullanmasını sağlamaktır. Her iki burun deliğini açmaya yardımcı olmak için burun şeritleri kullanılarak hastalığın tedavisine yardımcı olunabilir.

Tedavide amaç, Belirtilere göre öncelikle ilaç veya diğer tedavi girişimleri ile hastalığı tedavi etmektir yoksa cerrahi müdahale  gerektiği takdirde hekiminiz size ayrıntılı bilgi vererek cerrahi müdahale yapabilir. Bu müdahale yöntemine rekonstrüktif cerrahi, septoplasti adı verilir.

Septoplasti (Burun ve Kıkırdak Eğriliği) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Septoplasti yaklaşık 90 dakika sürer ve anestezi altında yapılır. İşlem sırasında burun üzerindeki mukoza kesilerek eğri olan bölümler ayrılır sonrasında bu bölümdeki eğri olan kıkırdak veya kemik düzeltilerek işleme devam edilir bir başka seçenek ise eğri olan kısımlar alınarak ameliyata devam edilir sonrasında ise mukozanın dikilmesiyle son aşamaya gelinir gerektiği takdirde nasal silikon yerleştirilebilir mukoza altına. Bu yapılan cerrahi müdahale burundaki kıkırdak eğriliğini düzeltir. İyileşme süreci ise ortalama olarak 1,5 – 2 hafta kadar sürebilir  ve doktorunuz size ağrı kesici ilaçlar verebilir ki ameliyat sonrası pek çok hasta ağrıdan şikayet etmez.

Not: Sitemizdeki yazılar ön bilgi amaçlıdır hastalık çok ciddi bir hastalık olmasa dahi bir doktor tarafından muayene edilip gerekirse ilaç tedavisi gerekirse cerrahi müdahale yapılması gerekir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.