Diş Teli Ne Kadardır Diş Teli Pahalı mıdır

Diş Teli Ne Kadardır Diş Teli Pahalı mıdır

Diş telinin fonsiyonunu anlatmak istersek ” kendi dişlerimizi olması gereken düzene sokmak” olarak açıklayabiliriz. Diş teli kendi dişlerimiz üzerinde uygulanan bir işlem olup, sonucunda güzel bir gülümsemeye, kendi dişlerimizle sahip olmayı hedeflemektedir.

Diş teli fiyatları kullanılan malzemeden, yaptırılan sağlık teşkiline kadar bir çok nedenden dolayı farklılık göstermektedir.

Metal bracet kullanılan diş telleri genellikle en ucuz olanıdır. Porselen kullanılan diş telleri ise, estetik özelliği nedeniyle en çok tercih edilen ve en pahalı olanıdır.

Diş Teli Ne Kadardır Diş Teli Pahalı mıdır Diş teli fiyatları kullanılan malzemeden, yaptırılan sağlık teşkiline kadar bir çok nedenden dolayı farklılık göstermektedir.

İşlemi yapan Ordodonti Uzmanının o konudaki deneyimi ve tecrübesi ile orantılı olarak diş teli uygulamasının fiyatı değişebilmektedir. Toplumda yaygın olarak bulunan “iyi doktor” “iyi dişçi” sıfatlarının kullanıldığı diş hekimleri daha pahalı fiyatlar üzerinden diş teli uygulaması yapmaktadır. Bunun sebebi herşeyde olduğu gibi diş hekimliği ve ortodonti sektöründe de arz ve talep dengesinin etkisidir. Uygulamalarından memnun kalınan ve daha çok tercih edilen bir Ordodonti uzmanının faturası tabiki daha fazla olacaktır.

Uygulanan sağlık teşkiline göre de diş teli fiyatları farklılık gösterebilir. Devlet kurumlarında yapılan diş telleri daha ucuza mal edildiğinden daha uygun bir faturayla karşılaşabilirsiniz.

Uygulanan şehirde malzeme temini göz önüne alındığında, diş teli fiyatını etkileyen bir faktördür. Örneğin; Protez ve diş teli atölyelerinin yoğun olarak bulunduğu Akdeniz bölgesinde, bu işlemin fiyatı daha ucuz olacaktır.

Diş teli fiyatını etkileyen en büyük faktör ise dişteki sorunun büyüklüğüdür. Dişteki çarpıklık yada çarpıklıklar ne kadar fazla ve işlem ne kadar uzun seanslar gerektiriyorsa, diş teli fiyatı da işçilik faktörü işin içerisine girdiğinden daha pahalı olacaktır.

Neredeyse bütün ortodontisler peşin fiyatlandırma ile çalıştığından, yani ödemeyi peşin aldığından seanslara katılmamak sadece hastanın durumunu etkilemektedir.

Diş telleri için ortalama bir fiyat vermek gerekirse, yukarıda saydığım faktörlere de bağlı olarak 1500 TL ile 10000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu fiyatlandırma toplumda çok fazla olarak karşılansa da ve “onun yerine implant yaptırırırım” yada “porselen diş yaptırsam, bütün dişlerimi o paraya yaptırırım” şeklinde yorumlar yapılsa da diş teli işleminden sonra kullanacağınız dişin kendi dişleriniz olacağı unutulmamalıdır. Yapılan yada takılan hiçbir protez çeşidi (porselen diş, implant) kendi dişiniz gibi olmayacaktır. Hem tat hemde konuşmada etkisi olan dişler, protezler ile değiştirildiklerinde büyük sorunlara sebep olabilir ve bakımları sıkıntılıdır. Diş temizliği esnasında, normal diş minesinden daha farklı bir yapıda olduklarından zamanla çizilirler. Ayrıca gerçek dişler ile rahatlıkla kırılabilecek besinlerin, protezler ile kırılmaya çalışılması oldukça sakıncalıdır. Protezler darbe sonucu, gerçek dişlerimizden daha kolay düşerek soluk yolunu tıkayabilir ve ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple diş telinin fiyatını değerlendirirken daha sonrasında kendi dişlerimizle yaşayacağımız ve protezlerin sorunlarıyla uğraşmayacağımız dikkate alınmalıdır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.