Dişlere Zararlı Yiyecekler ve Dişlerimizi Koruma Yöntemleri

Dişlere Zararlı Yiyecekler ve Dişlerimizi Koruma Yöntemleri

Günümüzde sağlıklı dişlere sahip olmak  her insanın hayalidir. Kimi insanlar dişlerine hayati önem verirken kimi insanlar ise hiç önem vermez ancak sağlıklı dişleri olmasını ister. Sağlıklı dişlere sahip olabilmek için yediğimiz yiyeceklere çok dikkat etmeli ve diş sağlığımıza zararlı olan, ph yüksek, asidik özellikleri olan, karbonhidrat açısından zengin, dişlere yapışan besinler yenilmemeli, yemek zorunda kalırsak veya yemek istersek dikkatli bir şekilde yemeli ve hemen diş temizliği yapılmalıdır. Peki diş sağlığımız açısından en zararlı yiyecekler nelerdir ?

Dişlere Zararlı Yiyecekler ve Dişlerimizi Koruma Yöntemleri

1 ) Sigara kullanımı:

Sigara kullanan kişilerde oluşan ağız kokusu sonucu diş etlerinde ve diş aralarında sararmalar oluşur. Dişlerde meydana gelen sararmalar ile oluşan bakteriler dişlerimizin çürümesine, mine tabakasının canlılık özelliğini yitirmesine neden olur. Bu nedenle sağlıklı dişlere sahip olmak için sigaradan uzak durmalıyız.

2 ) Asitli ve karbondioksit içeren içecekler:

Asit içeriğine sahip gazlı içecekler ph derecesinin asidik olarak yüksek olması nedeniyle dişlerde çürümeye, diş eti yaralarına ve ağızda bakteri oluşumuna sebep olarak ağız kokusu oluşturur. Özellikle dişlerde kamaşma oluşmasını önlemek istiyorsanız asitli ve gazlı içeceklerden uzak durmalısınız.

3 ) Limon:

Limon asidik özelliği nedeniyle meyve olarak yenildiğinde diş tabakası olan mine tabakasına zarar vererek dişlerinizin canlılığını ve beyazlığını kaybetmesine neden olur. Bu nedenle limonun asidik özelliğinden uzak durmak mümkün olduğu kadar limon suyu olarak kullanmak gereklidir.

4 ) Kuru meyveler:

Kuru meyveler sağlık açısından çok iyi iken içerdiği fazlaca karbondioksit nedeniyle diş aralarında kalan kalıntılar ile diş aralarında bakterilerin hızlı bir şekilde üremesine neden olur ve hızla üreyen bakteriler dişlerin çürümesine ve diş etlerinde yaralar oluşmasına neden olur.

5 ) Yapışkan özelliği bulunan şekerlemeler:

Yapışkan özelliği bulunan ve içeriği bakımında yapışkan özelliği bulunan şekerlemeler dişlere yapışarak dişer üzerinde bakterilerin üremesine, dişlerinizin sararmasına ve dişlerinizin canlılığını yitirerek çürükler oluşmasına sebep olurlar. Dişler yapışkan şekerlemelerden iyi temizlenmediği takdirde diş aralarında kalan kalıntılar  çürüklere yol açar.

6 ) Sert kabuklu kuru yemişler:

Dişlerimiz ne kadar sert olursa olsun dişlerimiz ile sert kabuklu yemişler kırmamalı ve dişlerimizin hem kırılmasına hem de zorlanarak diş etleri kanamalarına sebep olmamalıyız. Kırılan diş kenarları ile diş içerisinde bulunan sinirler açığa çıkacağından fena derece de diş ağrısı çekecek ve diş dolgusu yaptırmak zorunda kalabilirsiniz.

7 ) Alkol:

Alkol içerdiği maya ve karbonhidrat içeriği ile diş sararmasına ve ağızda kuruluğa sebep olur. Ağızda oluşan kuruluk nedeniyle diş aralarından tükürük geçmez ve diş aralarında, diş üzerinde bakteri oluşumu ve çürük oluşumu başlar. Bu nedenle alkolden uzak durmalı ve ağız sağlığımızı korumalıyız.

 

Diş sağlığı için neler yapmalıyız ?

1 ) Dişlerimizi düzenli olarak her öğünden sonra fırçalamalı, diş fırçası ile diş etleri ve dil üzeri de fırçalanarak ağızda bakteri oluşumu ve dağılması engellenmelidir.

2 ) Dişin mine tabakasına zarar verecek her türlü meyve ve sebzeden olabildiğince  uzak durmalı ve dişi tabakasının sağlığı korunarak çürük oluşumuna izin verilmemelidir.

3 ) Karbondioksit içeriği yüksek yiyecekler yedikten sonra bol su ile ağız içi çalkalanmalı ve ağızda tükürüğün içindeki amilaz enzim ile karbondioksit parçalanması ile oluşan bakteriler yok edilmelidir.

4 ) Yapışkan özellikteki  şekerlemelerden uzak durmalı yediğimiz takdirde  diş fırçası ve diş telleri ile dişlerimizi temizlemeli ve ılık su ile ağzımızı iyice çalkalamalıyız.

5 ) Ağzımızla her hangi sert bir cismi kırmamalı, ip vb. Cisimleri koparmaya çalışmamalı ve dişlerimizde kırıkların oluşumuna izin vermemeliyiz. Dişlerimizi korumak için gerekirse plastik dişlikler kullanmalıyız.

Diş sağlığını korumak için yapılması gerekenler ve yenilmemesi gereken yiyecekler konusunda dikkat etmeli ve özen göstermeliyiz. Dişlerimiz bizlere bir kez bahşedilmiş özel uzuvlardır. Bu nedenle yapma dişlere mecbur kalmamak ve takma dişler kullanmak zorunda kalmamak adına kendi dişlerimize sahip çıkmalıyız.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.