Doktor ve Test Korkusunu Yenmenin Yolları

Doktor ve Test Korkusunu Yenmenin Yolları

Test yaptırmaktan korkuyor musunuz? Hadi ama sizde daha fazlası var. Uzmanlarımız en büyük sağlık korkularınızı keşfetmenize yardım ediyor

Birşeyleri ertelemeyi bir sanat haline getirmiş olmanız pek mümkün. Banyoyu mu temizlemeniz gerekiyor? Tabii ama Facebook profil resminizi güncelledikten sonra… Acil göndermeniz gereken bir mail mi var? İnternet üzerinden yaptığınız giysi siparişinizi tamamladığınız zaman iki dakikada hallediverirsiniz. Bunların kimseye zararı yok değil mi yani? Tabii sırtınızda çıkan garip görünüşlü lekeyi bir doktora göstermeyi ya da önemli testlerinizi yaptırmayı da erteliyorsanız o zaman durum başka… Çünkü bahse koyduğunuz miktar artıyor.

Amaç anneniz gibi davranmak değil, fakat vücudunuz acayip belirtiler göstermeye başladıysa cidden gidip bir kontrol ettirmenizde fayda var. Aslında belki de amaç cidden anneniz gibi davranmaktır. Yapılan araştırmalara göre insanların yüzde kırklık bir kısmı vücutlarındaki rahatsız edici değişimleri doktora göstermek için bir yakınlarının ya da akrabalarının dürtüklemesine ihtiyaç duyuyor.

Sağlık sorunlarınızdan utanmak ya da onlar yüzünden gerilmek normal ama bu konuda endişelenmek sizin göreviniz değil. Bu görevi doktorunuza yüklemeniz gerekiyor. Size ne kadar şapşal ve zararsız görünürse görünsün, bu konuda endişelenmeyi doktorunuza bırakın. Bununla kendiniz başa çıkmaya çalışmayın.

Pek çok insan yumurtalıklarını kontrol ettirmek ya da bağırsak hareketleri hakkında doktorlarıyla konuşmaya korkuyor fakat bizim işimiz bu. Zahmet değil!

Doktor Korkusu Konusunda Kontrolü Elinize Alın

Peki, artık dişçiniz ya da doktorunuzdan bir randevu almanız gerektiğini biliyorsunuz ama hala telefonu elinize almadınız. Size engel olan ne? Her ne ise. bilin ki oyalama taktiklerini kullanan tek kişi siz değilsiniz. Bu tarz korkuları olan insanlarla bol bol karşılaşıyoruz. Doktora yada dişçiye görünmek hem fiziksel hem de duygusal olarak rahatsızlık vericidir. İkisine de daha az uğramak istenmesi oldukça normal bir şey.

Devekuşu gibi kafanızı kuma gömmek yerine, stres seviyenizi kontrol altında tutmak ve düşüncelerinizin zıvanadan çıkmasını engellemek için ufak bir akıl oyunu deneyin. Tıbbi araştırmalara göre meditasyon yapmak stresi azaltıp rahatlamanızı sağlıyor. Bu haldeyken nefes alıp verişiniz ve kalp atışınız yavaşlar, vücudunuzun stresle alakalı zararlı kimsayallar salgılaması tamamen durur.

Randevunuza gitmeden önce tekniği iyice öğrenmek için meditasyon yapmak iyi bir fikir ve bir kere ustalaştınız mı strese yol açan düşüncelere karşı ilk savunma hattınız olacaktır. Stres ve endişe yakıt olarak epey enerji kullanır ama bu düşünceleri kafanızdan atmanın yolunu bilirseniz bu döngüye kısa devre yaptırabilirsiniz.

Kendinize bir düzen kurun

Doktor ve Test Korkusunu Yenmenin Yolları

Randevunuzu aldıktan sonra endişelenmenize yol açan şeyleri, sormak istediğiniz soruları ve doktorunuzdan almak istediğiniz cevapları kafanızda netleştirin.

Tanıyıp güvendiğiniz bir doktora görünmeye çalışın. Eğer tek başınıza gitmek sizi rahatsız ediyorsa yanınıza bir arkadaş alın ve kadın bir doktor istiyorsanız bunu önceden ayarlayın. Ayrıca sonuçlara göre kafanızda belli bir plan oluşturmadan muayenehaneden çıkmayın. Sonuçları nasıl alacaksınız? Sonraki adımınız ne olacak? Bunları kafanızda netleştirin ve karşı tarafın gereken detayları edinmiş olduğundan emin olun.

Bu arada istediğinizi seçme gücüne sahip olduğunuzu da unutmayın. Eğer dişçinizi değiştirmek istiyor ama ilk randevuda ağzınızı elden geçirmesinden korkuyorsanız işleri ağırdan almayı deneyin. İlk randevularınız daima konsültasyona dayalı olsun.

Bu randevuyu dişçinizi mülakata sokmak ve sonraki gelişinizde ne beklemeniz gerektiğini anlamakta kullanın. Bazı dişçiler gergin hastalarla ilgilenmede uzmanlaşmıştır ve size daha çok zaman ayırırlar.

Dişçiye duyulan korkunun bir başka nedeni de konuşma fırsatının tedavi sırasında elinizde olmayacağını bilmektir. Bu yüzden eğer dolgu yaptırıyorsanız tedaviye başlamadan önce molaya ihtiyacınızın olduğunu belirten bir işaret üzerinde dişçinizle anlaşın. Örneğin sadece elinizi kaldırmanız yeterli olabilir. Bir kere durumun sizin kontrolünüz altında olduğunu hissettiğinizde kendinize daha çok güveneceksiniz.

Diğer yandan eğer sorunlarınızı konuşarak aktarmaktan korkuyorsanız endişelendiğiniz noktaları yazıya da dökebilirsiniz. Semptomlarınızı detaylıca bir kağıt parçasına yazıp doktorunuza verebilirsiniz. Ayrıca semptomlarınızı anlatırken ideal olan, en önemli probleminizden bahsetmektir.

Eğer pek çok sorun hakkında bilgi almaya çalışırsanız esas probleminiz gereken ilgiyi görmeyebilir.

Doktor Korkusu için Cehalet erdem değildir

Ne yazık ki her yıl bütün sorunlarınızı tek seferde ortaya dökebilecek hepsi bir arada süper bir test yok. Ayrıca doktor ya da dişçi randevularının ne sıklıkta olması gerektiği de kişiden kişiye değişen bir şey. Vücudunuzu tanımak için yapabileceğiniz şey radarınızdan kaçmalarına izin vermek yerine meydana gelen değişikliklerin her daim farkında olmak.

Kanser teşhisi koyulan insanların onda dokuzu 50 yaş ve üzerinde olsa da herkes kansere yakalanabilir, bu yüzden sizin için neyin normal olduğunu bilmek önemli. Eğer vücudunuzda devamlılığını koruyan ya da alışılmadık olan değişiklikler fark ederseniz doktorunuza görünmeniz gerekli.

Bu değişiklikler cinsel ilişki sonrası kanamalardan inmeyen şişliklere, sebebi belirsiz kilo kaybı, ciltte lekelenmeler, benlerde meydana gelen değişmeler, ya da geçmek bilmeyen ağız yaraları gibi şeyler olabilir. Ağrı sızı olmasa bile anormalse ve sizi endişelendiriyorsa telefonu elinize alıp bir randevu ayarlayın. Bir yandan da genel istatistiklerinizden haberdar olun. Çoğu test normal olabilir ama sonuç ne olursa olsun bilmek bilmemekten daha iyidir.

Aktif bir hastalığı olanlarda üç ay, sağlıklı bir ağıza sahip olanlarda iki yılda bir ideal süredir.

NE OLABİLİR? Dişçiniz boynunuza ve yüzünüze bakıp çenenizin altını yoklar. Ağzınızı veya çürükya da hasar belirtileri için dişlerinizi inceler. Hastalık belirtileri olup olmadığını da kontrol eder. Ardından tedaviyi, elinizdeki seçenekleri ve maliyetlerini size bildirir. Check-up sonucunda olan aslında insanların bekledikleri kadar büyükşeyler değildir. Tartarlann kazınıp dişlerin cilalanmasından veya ufakdolgulardan ibaret olabilir.

KONTROLÜ ELE ALIN: Koltukta bitkin şekilde oturmaktan kaçınmak için randevunuza gitmeden bir şeyler yemeye özen gösterin. Tedavi sırasında müzik dinlemek de iyi bir fikir olabilir.

İHMAL ETMEMELİSİNİZ ÇÜNKÜ: Diş eti çekilmesi kanserle, kalp rahatsızlıklarıyla ya da hamilelik komplikasyonlarıyla bağlantılı olabilir. Düzenli kontroller aynı zamanda ileride pahalı restoratif operasyonlardan da kurtulmanıza olanak sağlar.

Smear Testi

NE SIKLIKTA? 25 yaş üstü kadınlarda her üç yılda bir, 49 yaş üstü kadınlarda ise her beş yılda bir rutin smear testleri idealdir.

NE OLABİLİR? Smear testi yaklaşık 10 dakika sürer. Koltuğa uzandığınızda doktor ya da hemşire dizlerinizi büküp bacaklarınızı açmanızı isteyecektir. Ve sonra, genellikle kayganlaştırıcı jel sürülmüş, plastik bir cihaz olan spekülumu kullanacaktır. Bu açık bir şekildeyken rahim boynundan küçük bir fırça yardımıyla doku örneği alırlar. Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıklara dair test yaptırmak İstiyorsanız bu sırada o testi de yaptırabilirsiniz.

KONTROLÜ ELE ALIN: Testi yaptırmak için adet dönemlerinizin arasında gidin ve eğer epilasyon yaptırmadıysanız bunun hakkında endişelenmeyin.

İHMAL ETMEMELİSİNİZ ÇÜNKÜ:

Rahim ağzı kanserinin erken safhalarda kendini belli ettiği hiçbir semptomu yoktur ve kadınlar da genel işaretleri görmezden gelmeye yatkındır. Araştırmalara göre düzensiz kanama ya da ağrılı seks gibi semptomları fark eden kadınların yüzde 33’ünün doktor kontrolüne gittiğini ortaya çıkarttı.

CİLT KONTROLÜ

NE SIKLIKTA? Yılda bir kere ve tercihen bronzlaşmış cilde sahip olmadığınız kış aylarında.

NE OLABİLİR? Kontrol, riskinizi hesaplamak için yapılan bir geçmişle İlgili soru cevaplarla başlar. Ardından üzerinizdekileri çıkartarak İç çamaşırlarınızla kalırsınız sonra hemşire sizi baştan aşağıya İnceler. Şüphelenilen bütün lezyonların fotoğrafı çekilir. Cilt kanserini önleme ve tespitte kullanılan bütün yöntemleri uygulanır. Siz sonuçlan üç gün içerisinde posta ya da e-mail yoluyla alırsınız.

KONTROLÜ ELE ALIN: Endişeli misiniz? Utangaç olmayın. Aklınızdaki bütün somları doktorunuza telefon açarak sorun.

İHMAL ETMEMELİSİNİZ ÇÜNKÜ:

Cilt kanseri, gözardı edildiğinde en yüksek yayılma oranına sahiptir ve tedavisi yapılmazsa ölümcül olabilir.

DOKTOR RANDEVUNUZUN EN İYİ ŞEKİLDE GEÇMESİ İÇİN 3 İPUCU

KISA VE ÖZ OLUN

Doktorun ofisinde genellikle yedi buçuk dakika kadar kalırsınız bu yüzden, buna bir iş görüşmesiymiş gibi yaklaşın ve hazırlıklı olarak gidin.

AİLE GEÇMİŞİNİZİ BİLİN

İnşaların çoğunun, size ailesindeki kanser olan birinden bahsederken onun hakkında aslında çok az şey biliyor olması çok şaşırtıcı. İlk önce işin gerçeğini öğrenin.

DOĞRUYU SÖYLEYİN

Doktorun her şeyi olduğu gibi bilmesi gerekiyor. Sorular sizi utandıran şeyler bile olsa onların sorulmasının iyi bir nedeni var. Bunu unutmayın.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.