Erken Doğum Nedenleri

Erken Doğum Nedenleri

Doğum eyleminin günümüzde hala nasıl başladığı tam olarak bilinmemektedir. Fakat normalden daha erken bir zamanda kasılmaların başlaması ve amniyon sıvısının atılmasıyla beraber, erken doğum eylemi başlamış olup zaman kaybetmeden bebeğin doğumunun gerçekleşmesi gerekmektedir. Erken doğum nedenleri bir çok yönden araştırılan ayrıntılı bir konudur. Bu doğumların %80’i kendiliğinden erken membran rüptürü ile, %20 kadarı ise anneye ve bebeğe ilşkin sorunların oluşması sonucu gerçekleşmektedir. Doğumsal anomaliler dışında bebek ölüm nedenlerinin %85’i erken doğum eylemine bağlı görülmektedir.

  •  Erken Membran Rüptürü:

Erken Doğum Nedenleri

Amniyon kesesi  normalde doğum eyleminin birinci devresinin sonunda açılır ve doğum artık, aktif faza geçiş yapar. Bu kesenin daha erken açılması erken membran rüptürü olarak değerlendirilir. Gebeliklerin sadece %2-3 kadarı 37. haftadan önce  membran rüptürü yaşamaktadır. Anne böyle bir durumda 12 saat içinde doğum yapmalıdır, aksi takdirde annede ve bebekte enfektif durumlar oluşabilir. Amniyon kesesinin neden erken açıldığı kosunda kesin bilgiler olmasa, annede amniyon kesesinin servikal kanala rastlayan kısmındaki iltihabi durumların bu membranı incelttiği yönünde ki fikirler üzerinde durulmaktadır. Membranın erken açılmasındaki diğer sebepler ise; amniyotik sıvının fazlalığına bağlı oluşan basınç artışı, travmaya maruz kalmak, membranın(zarın) bağ dokusundaki zayıflık ve C vitamini yetersizliği olabilmektedir.

Membranın erken rüptür olmasıyla beraber(zarın incelip yırtılması) ani ya da yavaş yavaş gelen sıvı akışı olmaktadır. Kadın bu durumu ilk önceleri idrar kaçırmayla karıştırabilir. Ufak bir pH ölçümü ile sıvının orijini saptanabilir. İdrar asidik, amniyotik sıvı alkalendir.

  • Aşırı Membran Gerilmesi:

Erken doğum nedenleri arasında çoğul gebeliklerin neden olduğu aşırı membran gerilmesi örnek olarak gösterilebilir. Rahimin fazla gerilmesi sancıların erken başlamasına sebep olabilmektedir. Amniyotik sıvısı fazla olan gebeliklerin de mekanizması genel olarak çoğul gebeliklerin mekanizmasına benzemektedir. Hem membranın hem de rahimin fazla gerilime maruziyeti söz konusudur.

.  Başka bir neden olarak da annede gebelik öncesi var olan miyomların, ilerleyen doğum aylarında rahim içinde hacim azalmasına sebebiyet verdiği ve erken kasılmalara sebep olduğu yönündeki faktörlerdir.

.  Sigara içen kadınlarda, kullanılan günlük miktara paralel olarak, erken membran rüptürü riski de artmaktadır. Sigara hem beslenme bozukluğuna hem de bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkilere neden olarak erken doğuma sebebiyet verebilen en önemli faktördür.

.  Daha önceden erken doğum yapmış olmak, 12. haftadan sonra düşük yapmış olmak, annede demir eksiliğinin varlığı, düşük sosyo-ekonomik düzeyin getirdiği yetersiz beslenme kötü servikal hijyen ve plasentanın zamanından önce rahim duvarından ayrılması gibi durumlarda erken doğum nedenleri arasındadır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.