Ev Yapımı Yemekler Tüketmek Tip 2 Diyabet Riskini Azaltabilir

Ev Yapımı Yemekler Tüketmek Tip 2 Diyabet Riskini Azaltabilir

Amerika’nın Boston şehrinde Geng Zong ve ekibi tarafından yapılan bir araştırmaya göre evde hazırlanan yemekler, uzun vadede kilo vermeyi kolaylaştırarak tip 2 diyabet riskini önemli ölçüde azaltabiliyor.

Diyabetin genel bir tanımını yapmamız gerekir ise kanda bulunan glukoz seviyesi yani kan şekerinizin normal seviyenin üzerine çıkmasıdır. Diyabetin diğer bir adı hiperglisemidir. En yaygın görülen şeker hastalığı formu “Tip 2 diyabet” olarak adlandırılır. Eğer Tip 2 diyabetiniz var ise vücudunuz hali hazırda bulunan insülin hormonunu düzgün olarak kullanamamaktadır. Bu olaya “insülin direnci” adı verilir. Hastalığın başında pankreas, vücudumuzda yeterince insülin hormonu olmadığını düşünerek ekstra insülin üretir. Artan insülin seviyesi bir süreliğine insülin direncinin yarattığı problemin üstesinden gelebilir. Ancak uzun dönemde bakıldığında, metabolizma kan şekerini normal seviyede tutabilmek için yeterince şeker üretemez ve ömür boyu sürebilecek olan yüksek kan şekeri, kan basıncı ve kolesterol gibi problemlere yol açabilir.

Yapılan araştırmalarda görüldüğü üzere özellikle akşamları fast-food olarka tabir edilen yerlerde tüketilen yiyecekler sağlığımızı ciddi derece tehdir etmektedir. Çalışmaya göre fast-food restoranlarında bulunan yiyecekler yüksek kalori ve tuz içeriğine sahiplerdir. Bu içerikler uzun dönemde kilo alımı, yüksek kan basıncı ve sonrasında diyabet ve kalp rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir. Fakat insanlar bu problemlerin çoğunun farkında olmasına rağmen günden güne bu tarz restoranları daha çk tercih etmeye devam etmektedirler. Amerika’nın Ticaret Departmanı’nın yaptığı bir istatistiğe göre  Amerika vatandaşları market alışverine ayırdıkları bütçeden daha fazlasını dışarıda yemek yemek için ayırmaktadırlar. Dünya çapında yapılan istatistikler de fast-food restoranlarının tercih edilmesinin global bir trend olduğunu ve son 50 yılda inanılmaz bir ölçüde artış olduğunu göstermektedir.

Ev Yapımı Yemekler Tüketmek Tip 2 Diyabet Riskini Azaltabilir

Geng Zong ve ekibinin yaptığı çalışma ev yemeğinin tüketim oranını arttırmanın tip 2 diyabete karşı koruyucu bir etkisinin olup olmadığını tespit etmeyi amaçlamıştır. Çalışmaya yaklaşık olarak 48,000 kadın ve 41,000 erkek katılmıştır. Katılımcıların her biri diyabet, kanser ve kalp rahatsızlıkları konularında tetkikten geçmiş sağlıklı bireylerdir. 1986-2012 yılları arasında 36 yıl boyunca katılımcılar takip edilmiştir.

Araştırmanın sonucuna göre haftada 11 ila 14 öğünü ev yapımı yemekler tüketen katılımcıların Tip 2 diyabet rahatsızlığına yakalanma riskleri haftada 6 veya daha az öğünde ev yapımı yemek tüketen katılımcılara göreoranında azalma göstermiştir.

Çalışmanın eksik yanlarından biri ise yapılan araştırmalar katılımcıların sabah kahvaltıları derinlemesine takip edilmemiştir. Bu nedenle kahvaltının çalışmaya olabilecke potansiyel katkısı konusunda bir çıkarım yapılamamıştır.

Araştırmacılar ev yapımı yemekler tüketen katılımcıların, çoğunlukla fast-food tüketen katılımcılara göre sağlıksız kilo alımı çok daha az olduğunu belirtmektedirler. Araştırma sonucunda hastalıktan korunmayı arttırmak için haftalık ev yapımı yemek içeren ideal öğün sayısı hesaplanamamıştır. Dr. Zong ne kadar fazla ev yapımı içeren öğün tüketilirse o kadar faydalı olacağı yönündedir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.