iBS Tedavisinde Kullanılan ilaçlar

iBS Tedavisinde Kullanılan ilaçlar

İrritabl bağırsak sendromu (ibs) pek çok nedene bağlı olarak gelişebilen bir rahatsızlıktır. Bu sebeple ilaçla tedavi aşamasında, tedaviye başlamadan önce hastalık nedenlerinin tam olarak saptanması gereklidir. Eğer vitamin eksikliği gibi fizyolojik bir durum varsa genellikle debridat 1×1 şeklinde kullanılır. Bu ilaç bağırsak peristaltizmini düzenleyerek irritabl bağırsak sendromunun giderilmesini ya da ortaya çıkan şikayetlerin azalmasını sağlar.

İrritabl bağırsak sendromu sadece fizyolojik nedenlerden meydana gelmez. İbs hastalığının en sık karşılaşılan nedeni strestir. Ancak diğer psikiyatrik rahatsızlıklar gibi tedavi etmeye çalışmak hastaya yarardan çok zarar sağlayacağından, daha düşük dozda psikiyatri ilaçları tercih edilir. Bunlardan tedavi aşamasında en çok tercih edilen amitriptilin yani piyasa adıyla laroxyl adlı ilacın 10 mg’lık formudur. Bu ilaç stres belirtilerini ortadan kaldırarak, irritabl bağırsak sendromunun stres kaynaklı odaklarından kurtulunmasını ve buna bağlı iyileşmeyi sağlar. Ancak her psikiyatri ilacında olduğu gibi, bu ilacında kullanım süresi uzundur. Etkilerinin görülebilmesi için uzun süre tedavi gerektirir. Yapılan araştırmalarda 2 aylık düzenli kullanım sonrası stres kaynaklı irritabl bağırsak sendromunun yüzde 68 oranında ortadan kaldırıldığı saptanmıştır. Plasebo etkisi de küçümsenmeyecek kadar azdır. Yüzde 28 plasebo etki oranlarına ulaşabilen amitriptilin bu aşamada plasebo etkisi en yüksek olan ilaçlardan biridir. Bu da irritabl bağırsak sendromunun stres kaynaklı olarak gelişmesinin, kişinin tamamıyla psikolojik kaygısından kaynaklandığını göstermektedir.

İrritabl bağırsak sendorumunda yaygın görülen şikayetlerin başında ishal ve kabızlık gelmektedir. Her iki rahatsızlığı da etki edecek şekilde geliştiilmiş olan Duspatalin, bağırsak düzenleyici olarak irritabl bağırsak sendromunda sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca sadece ishal gelişen vakalarda, sıvı kaybının önüne geçilebilmesi maksadıyla, maya temelli ilaçlar olan reflor ve maflorun saşe ve kapsül formları kullanılabilmektedir.

İrritabl bağırsak sendromunun sadece yüzde 18’lik bir bölümü fizyolojik rahatsızlıklara dayanmaktadır geri kalan bölüm tamamıyla psikolojik olarak gelişen durumlardandır bu sebeple irritabl bağırsak sendromu hastalığında kullanılan yaygın yöntem, bağırsak düzenleyici ve sıvı elektrolit düzenleyiciler ile vücudun dengesinin korunurken, irritabl bağırsak sendromuna neden olan ana nedenin saptanarak ortadan kaldırılmasıdır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.