implant Diş Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

implant Diş Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diş lazer, gümüş, krom dolguları, köprü tedavisi, porselen kaplamalar, kanal tedavileri, damak protezleri derken, implant kökü ve implant diş teknolojisiyle protez diş alanı bulunduğu noktanın en üst seviyelerine ulaştı. Diş köküne ulaşmış çürükler veya kırık dişlerin kaybından dolayı boş kalan ve eksilen dişlerimiz artık implant dişler sayesinde kusursuzca işlevselliğini kazanıyor. Bu sayede ağzımızda eksilmiş diş boşlukları kalmıyor ve boşluklar profesyonel bir şekilde kapanmış oluyor. İmplantın avantajları saymakla bitmiyor. Dişlerinde gerekli hijyeni uygulamayan insanlarda oluşan ve köke kadar inen diş çürükleri sayesinde, dişler çekilir ve yerleri boşalır. Yanı sıra bazı kavgalara karışan insanlar, dikkatsizlikler sonucunda kazalar geçiren insanlar dişlerinin kırılması sonucunda, diş eksilmeleri yaşamaktadır. Eskiden olsa, diş doktoruna gittiğimizde kökünden çekilen bu dişler, köprü yapılmak suretiyle yenilenebiliyordu. Ve bu yüzden de yandaki sağlam dişlerimizde kesilmek zorunda kalarak sapasağlamken boşu boşuna yok oluyordu. Yanı sıra özellikle orta yaş ve yaşlı insanlarda zamanla dişlerin aşınarak eksilmelerinden dolayı, damak yaptırabilmek için olduğu gibi üst ve alt  damaklarındaki sağlam dişler dahi tümden çekiliyordu. Fakat implant teknolojisi geliştirildiğinden bu yana hiç birine gerek kalmamakta. Zira implant tek bir dişe odaklanarak ve yandaki dişlere hiçbir zarar vermeden çene kemiğinde açılan vida yuvalarına yerleştirilen implant kök ve diş sayesinde mükemmel işlevsellikte bir dişe dönüşüyor. Bu sayede hem hiçbir diş zarar görmüyor hem de damak protezi tarzı tedavilerde rastlanan lezzet hissizliği, ağızda vurma ve çiğneme sırasında yerinden çıkarak çene hareketleriyle yemeklerle birlikte ağızda dönme görülmüyor.

implant Diş Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Halk arasında vidalı diş diye de tabir edilen implant titanyum elementinden yapılmakta. Titanyum doğada eşi zor bulunur güçte, hijyende ve dayanıklılıkta maddelerden biridir. Yanı sıra implant dişler tek tek yapıldığı gibi, birden fazla diş kayıplarında 2li, 3lü ve tüm damaktaki dişlere de uygulanabilmekte. Bunu dışında implantlar isterseniz çıkarılıp takılabilen(implant destekli hareketli) temizliği ni yapabileceğiniz, isterseniz de vidalarla sabit halde(implant destekli sabit) ağzınızın içinde kalabilecek uygulamalara sahiptir. Burada implant diş tedavisinde tek dezavantaj gibi görülebilecek noktalardan birisi, fiyat uygulamaları olabilir. Bunun sebebi de implant diş malzemelerinin çoğunluğu ithal malı olduğundan, fiyatları da dolar ve euro bazlı oluşudur. Yanı sıra bir sebebi de, diş hekimlerinin implant tedavisi hakkında gördükleri eğitimlerdir.

Aslında çalışmalarına 1960 yılında başlanmış olan implant diş tedavisi, günümüzde en gelişmiş şekline ulaştırılmış olup,  bugün piyasada 550 çeşit farklı markanın implantı bulunmaktadır. Bunun dışında halk arasında implant tedavisi hakkında çok ağrılı ve acılı bir diş ameliyetı olduğu gibi yersiz inançlar bulunmakta. Oysaki bu korkular oldukça yersiz ve gereksizdir. Zira lokal anesteziler, uyuşturucu iğneler ve gerekliliğinde anesteziler sayesinde (çok gerektiğinde) ancak bir diş çekimi sırasında duyduğunuz kadar bir sızı duyabilirsiniz. Bunun dışında bazı durumlarda çene kemiğinde implant köküne yerleşecek kadar bir hacim imkanı bulunamamaktadır.(kemik kayıplarına ve kemik erimelerinde bağlı olarak). Böyle durumlarda hastanın vücudunun bir bölgesinden alınan kemik takviyesiyle veya hayvan kemikleriyle, ya da yapay kemiklerle, eksik olan bu kemik dokusu cerrahi yöntemlerle desteklenir ve implant uygulaması rahatça yapılabilir. İmplant tedavisi, hastanın ağız ve çene yapısına uygun olarak, hiçbir şekilde alerjen olmayan biyouyumlu titanyum kök implantları sayesinde ağız, diş eti ve kemik dokusuna zarar vermeden birçok seçenekte mükemmel uygulamalarla sağlanabilmektedir. İyi bir implant eğitimi almış tecrübeli bir diş hekiminin profesyonel ellerinde, güvenle yaptıracağınız implant uygulamaları hayat boyu kullanabileceğiniz sağlam, estetik görünümlü gerçek bir dişin yerini tutabilecektir. İmplant yaptıran kişilerinde şüphesizki dikkat etmeleri gereken bazı durumlar vardır. Örneğin: sigara,çay,kahve ve  kola fazla tüketmemek, diş hijyenini iyi sağlamak gibi. İmplantların yapım süresiyse, adet ve şekline göre farklılıklar gösterebilmektedir. Örneğin gün içinde taktırabileceğiniz implant uygulamaları olduğu gibi, bir müddet sürecek implant tedavileri de mümkündür. Fiyatlarına gelince, implant tedavileri fiyatları bölge bölge değişebildiği gibi, yerli-yabancı implant uygulamaları ve farklı diş hekimi ve kliniklerine göre de değişebilmektedir. Fakat çok ortalama bir fiyat olmakla beraber çoklu diş yapımlarında adedi 1100TL gibi bir fiyata yaptırılabilmektedir. Bunun dışında üniversitelerde hastanelerinde yaptırabileceğiniz implant uygulamaları daha uygun fiyatlara gelebilmektedir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.