irritabl Bağırsak Sendromu ibs Tedavisi

irritabl Bağırsak Sendromu iBS Tedavisi

İrritabl bağırsak sendromu, diğer adıyla spastik kolit tedavisinde mutlaka diyet düzenlemesi yapılır. Bu diyet kişiye ve mevcut hastalığın durumuna göre farklılık gösterir. Yani verilen diyet standart değil kişisel olarak ayarlanır. Bu diyet ile birlikte takviye tedavi yöntemleri de uygulanır. Bu tedavi yöntemleri yapılan diyete engel olmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Aksi taktirde vücudun zayıf düşmesine sebebiyet verebilmektedir.

İrritabl Bağırsak Sendromu iBS Tedavisinde kullanılan başlıca yöntemler şunlardır:

  • Medikal Tedavi
  • Bitkisel ilaçlar
  • Zihinsel canlandırma Tedavisi
  • Refleksoloji Tedavisi
  • Akupres Tedavisi

IBS Tedavisi ve Medikal Tedavi :

İrritabl bağırsak sendromunda en çok kullanılan ilaç türü bağırsak spazm önleyici ya da giderici ilaçlardır. Günlük doz olarak 2 ya da 3 tablet olarak kullanılabilir.

iBS Tedavisi ve Bitkisel İlaçlar :

Bu tedavi yönteminde en çok kullanılan bitki tıbbi nanedir. Normal naneye göre bağırsakları daha fazla rahatlatma özelliğine sahiptir. Hazırlanış yöntemi oldukça basittir. 1 çay kaşığı kurutulmuş nane 30 dakika boyunca sıcak suda demlenir. daha sonra süzgeç ile kuru nane kısımları süzülerek içilir. Günlük doz 3 fincandır.

IBS Tedavisi ve Zihinde Canlandırma Tedavisi :

Bu yöntem sadece stres odaklarına bağlı irritabl bağırsak sendromunda kullanılabilir. Bu yöntemde amaç stres odağının ortadan kaldırılmasıdır. Bu sebeple beyinde strese neden olan tüm odaklar, konsantrasyon ile bir nevi meditasyon yöntemiyle ortadan kaldırılır bunun sonucunda stres odaklı irritabl bağırsak sendromunda büyük çapta iyileşme görülebilir.

IBS Tedavisi ve Refleksoloji Tedavisi :

Bağırsakların refleksoloji bölümü ayak topuklarının hemen üzerindeki bölgedir. İrritabl bağırsak sendormunda bu refleksoloji noktasına yapılan bası ve masajların etkili olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle bu bası bölgesi solar pleksus olarak bilinir.

IBS Tedavisi ve Akupres Tedavisi :

Akupunktur resmi olarak bir tedavi yöntemi statüsüne girmiştir bu nedenle medikal tedavinin yanında destekleyici tedavi olarak günümüzde yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Akupres, akupunktur temelli bir tedavi yöntemidir. Vücudun kontrol noktaları olarak adlandırılan bölgeler yapılan basıların sonucunda irritabl bağırsak sendromu etkilerinden kurtulmayı amaçlamaktadır. Bağırsakların peristaltik heraketlerinin kontrol noktası, akupunkturda göbek çevresidir. Buradan dairesel bir hat halinde 1 cm’lik yarıçapa sahip alana uygulanacak basılar, irritabl bağırsak sendromundan kaynaklı belirtilerin ortadan kaldırılmasına ya da azaltılmasına yardımcı olur.

1 Comment

  1. Pingback: Tembel Bağırsak Sendromu | Hastane Randevu Alma - Mhrs

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.