işkolik Hastalıkları

İşkolik Hastalıkları

Teknolojinin giderek gelişmesine bağlı olarak, çalışan kişilerin günlük yaşamları ve iş yaşamları arasındaki sınırlar da her geçen gün kalkıyor. Öyle ki günümüzde çalışmak için ofis ortamlarına neredeyse gerek duyulmuyor çünkü artık en önemli işler bile telefon ve bilgisayarlarla halledilebiliyor. Bu nedenle de çoğu kişi, gün içerisinde telefon ve bilgisayarla fazla vakit geçirdiğinin ve çok çalıştığının farkına varamayabiliyor. Ancak çok çalışmak bir dereceye kadar herkes için yararlı olsa da günlük hayatta işlerini her şeyin önünde tutan ve aşırı derecede çalışma bağımlısı olan işkolikler için bunu söylemek mümkün değil çünkü işkolikleri bekleyen son derece önemli sağlık sorunları var.

Oldukça yoğun bir şekilde çalışan ve bundan dolayı da yoğun stres ve baskı altında kalan işkolikleri bekleyen rahatsızlıkların fizyolojik rahatsızlıklardan daha çok psikolojik rahatsızlıklar olduğunu söylemek gerek. İşkoliklerde görülen ilk rahatsızlık ise aşırı yorgunluk diyebiliriz. Aşırı yorgunluktan sonraki rahatsızlıkları ise uykusuzluk, panik atak, anksiyete yani kaygı bozuklukları, düşük benlik saygısının yanı sıra, karşısındaki kişiyle samimiyet kuramamak olarak sıralamak mümkün. Bu rahatsızlıklar arasında bulunan kaygı bozukluğuna karşı ise özellikle dikkatli olmak gerekiyor çünkü sürekli kaygı hissinden kaynaklanan gerginlik, huzursuz hissetme ve sinirli olma hali, tansiyon yükselmesi, bir süre sonra hayatı yaşanmaz hale getirebilir. Buna ek olarak, işkoliklerin gün içerisinde yeterince hareket etmemekten kaynaklanan dolaşım bozuklukları ve bel ağrıları gibi önemli rahatsızlıklara da hazırlıklı olmalarında fayda var.

Ayrıca bu belirtiler ortaya çıktığında ve önlem alınmadığında ise, çalışma ortamında artan strese bağlı olarak daha ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşıldığını da mutlaka söylemek gerekiyor. İşlerine takıntılı bir şekilde bağlı olan bu kişilerin, yaşadığı önemli psikolojik sorunlardan bir diğeri de, iş dışında herhangi bir şeyle uğraştıklarında kaygı, mutsuzluk ve suçluluk hissetmeleri.

Bunun yanı sıra, aşırı çalışmak işteki verimliliği artırmaktansa daha da azalmasına neden olabiliyor çünkü işkolikler çalışırken gereksiz şekilde harcamaya daha meyilli oluyorlar. Bir süre sonra ise işkoliklerin iş bitirmektense meşgul olmayı tercih ettiği de işkoliklerle ilgili olarak yapılan araştırmanın sonuçları arasında.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.