Kadın Genital Organlarının Kemik Kısımları Pelvis

Kadın Genital Organlarının Kemik Kısımları Pelvis

Doğum sırasında çocuğun geçtiği kemik bir kanal olup dört kemikten yapılmıştır.

  • 2 kalça kemiği koksa’lar (coxa’lar),
  • 1 sakrum (sacrum),
  • 1 koksiks (coccygeus),

KALÇA KEMİKLERİ

İlium, İskium, Semfiz pubis adları verilen üç kemikten oluşmuştur. Pelvisin önemli noktalarından en önemlisi, sakrumun kolumna vertabralisin son lumba lvertebrasıyla birleştiği nokta olan promontoryumdur.

Pelvis; arkada promontoryum, yanlarda linea innominata ve önde semfiz pubisin üst kenarı ile büyük ve küçük pelvis olmak üzere iki bölümde incelenir.

Büyük Pelvis :

Yanlarda iliak kemikler, arkada lumber vertebralar ve önde karın adeleleri ile sınırlandırılmıştır.

Küçük Pelvis:

Doğum kanalının geçtiği bölümdür. Doğum esnasında esnek bir yapı kazanır. Doğumda çok önemlidir. Üç ana bölümü vardır. Bunlar; pelvis girimi, pelvis boşluğu ve pelvis çıkımıdır.

Pelvis Girimi:

Önde pubisin üst kenarı, yanlarda linea terminalis ve arkada promontoryum ile çevrilidir. Küçük pelvisin en önemli kısmıdır. Pelvis giriminin ön-arka çapı (kutur) promontoryumun ortası ile semfizis pubisin üst kenarı arasındaki uzaklık olup konjugata vera (gerçek çap) adını alır, 11–15,5 cm kadardır . Konjugata veranın tuşe ile tam ölçümü mümkün değildir. Ancak konjugata diyagonalisin (pubis alt kenarı ile promontoryum arasındaki uzaklık) vaginal tuşe ile ölçülerek elde edilen sonuç konjugata veranın tahmininde faydalı olur. Normal pelvisde konjugata diagonalis 12,5 cm olup, konjugata vera ortalama 1,5 cm kadar daha kısadır.Transfer kutur ise linea terminalisin en uzak iki noktasını birleştirir. Normalde 12,5–13 cm’ dir.

Pelvis Boşluğu:

Boşluğa ait en geniş düzlem, semfizis pubisin arka orta kenarı ile 2–3. sakral vertebraların birleşme kenarları arasında uzanır. Ön arka kutur 13,5 cm, transfer kutur 12,5 cm’dir. En önemli kutur spina iskiyadikalar arasında uzanan hat olup, normalde 10,5–11 cm’dir. Bu fetüs başının pelvis içerisinde ilerleyişini takip etmek için kullanılan işarettir.

Pelvis Çıkımı:

Arkus pubis ve arka kısımda koksiksin uç bölgesi ve ligamentlerle çevrili olup, kemik pelvisin en altındaki düzlemi teşkil eder. Tranfer kutur: 10,5–11cm. Ön arka kutur:  Önde pubisin alt kenarı arkada koksiksin ucu ve yumuşak dokularla çevrili olup, kemik pelvisin en alt düzlemini oluşturur. 9,5–10 cm’dir. Doğum sırasında koksiksin arkaya gitmesiyle 2 cm kadar genişler.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.