Kadın Hastalıkları Nelerdir

Kadın Hastalıkları Nelerdir

Akıntı

Kadınların adet zamanlarına göre değişikliler vajinal akıntı olması doğaldır. Burada önemli olan akıntının miktar ve rengindeki değişimlerdir. Akıntı miktarında değişimler olan kadınlarda kaşıntı ağrı, yanma gibi şikayetler rahim ağzında oluşabilecek bazı hastalıklara ya da  vajinal enfeksiyonlara veya işaret edebilir. Akıntı şikâyeti olan kadınlardan jinekoloji muayene vajinal kültür alınarak enfeksiyona neden olan nedenler belirlenmekte ve tedavi uygulanmaktadır.

 Rahim ve Yumurtalık İltihabı

Cinsel yönden daha aktif kadınlarda görülen  Rahim ve Yumurtalık İltihabı kasık bölgesinde hassasiyet ağrı  kötü kokusu ekşimiz peyniri andıran koku akıntı,gibi şikayetlere neden olabilmektedir.Tedavi edilmezse şiddetli kasık ağrıları, cerrahi müdahale gerektiren operasyonlara  ve kısırlığa neden olabilir.

Adet Düzensizliği

Adet   dönemi 21 gün ile 35 gün arasında değişebilir.

Adet görememe nedir?

Kadının Üç aylık periyod süresince hiç adet görememesidir. Tiroit bezi hastalıkları, yumurtlama düzensizliği başta olmak üzere hamilelik, kilo, olarak sıralanabilir. Adet görememenin sebebi belirlendikten sonra uygun tedavi yöntemi ile adet düzensizliğine son verilebilir.

Adet Gecikmesi Nedir?

Çok fazla adet görmek:

Adet döneminin yedi günü aşması veya adet döneminde günlük pet kullanımında artması olarak da tarif edilebilir. Şiddetli kanamaya bağlı olarak kansızlık ve günlük hayatta halsizlik şikâyetleri görülebilir. Bunun nedeni başta Hormonsal dengesizlikler olmak üzere rahim ağzında rahatsızlıklara ve karaciğer böbrek ya da tiroit hastalıklarına bağlı nedenler olabilir.  Jinekolog muayene, kan ve idrar tahlili ve ultrasonografi ve gerekli görüldüğü durumlarda biyopsi ile tanı konularak hasta için en uygun tedavi ya da duruma göre cerrahi müdahale gerekebilir.  Siz de adetleriniz 21 günün altına düştüyse çok adet görüyorsunuzdur. Eğer adet olma süresi 35 gün üzerine çıktıysa seyrek adet oluyorsunuz  demektir.

SANCILI ADET GÖRME

Kadınlardaki adet kanamanın normal limitlerde sürmesini sağlayan rahim kasılmaları ağrı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu ağrılar kadının günlük yaşamını etkilemediği gibi, ve ağrı gideren ilaçlar ile kolaylıkla kontrol altına alınabilir. Ortalama her 10 kadından birinde görülen şiddetli adet ağrıları kadınların günlük yaşamını da olumsuz yönde etkidiği bir gerçektir. Kadın hastalıkları kliniklerine bu konuda ortala yüzde onunun şiddetli adet ağrıları ile başvurduğu yapılan araştırmalara göre gözlenmiştir. Bu nedenle bu tür şikayetiniz varsa bu ağrıyı çekmenize gerek yok. Kısa süreli tedavi ile bu problemi aşabilirsiniz.

Rahim kasılmalarının kadın tarafından yoğun şekilde hissedildiği sancılı adet görme kanama miktarını en az seviyede tutan kasılmaların kendini çok daha yoğun biçimde hissettirmesidir. Adet süresinden kısa bir süre önce başlayan ve adet sonrasında biten bu ağrılar yumurtlama olduğunun en önemli belirtisidir. Sancılı adet görmenin bir diğer nedenlerinden biri de kürtaj, enfeksiyon rahatsızlıklara bağlı olarak rahim ağzının daralmış olması ve adet kanının vajinadan “zorlukla atılmasıdır”.

Sancılı adet gören kadınlarda kusma, bulantı- halsizlik kramplara şiddetli baş ve bel ağrısı görülebilir. Bazı durumlarda bayılma da olabilir. .Ağrı kesiciler ile kontrol altona alınabilen ağrılar için jinekolojik muayene gerek yoktur.  Şiddetli geçen ve kontrol altına alınamıyorsa günlük yaşantınızı olumsuz yönde etkiliyorsa jinekolojik muayene olmalı ve hasta için uygun görülen tedavi yöntemine geçilmelidir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.