Kanser Tedavisinde Yeni Yaklaşımlar

Kanser Tedavisinde Yeni Yaklaşımlar

Kanser, tedavisi zor bir hastalık olduğu için insanları oldukça tedirgin eden bir hastalık. Günümüzde oldukça yaygın hale gelen kanserin tedavisi için bilim insanları tarafından büyük bir gayret sarf ediliyor. En yaygın tedavi yöntemi olan kemoterapiye farklı yorumlar ve bakış açıları kazandırılmaya çalışıyor. Kemoterapinin kanser tedavisi için sıklıkla kullanılmasının belli başlı sebepleri mevcut.

Kanser Oluşumu Nasıl Olur?

Kanser Tedavisinde Yeni Yaklaşımlar

Sağlıklı hücreler bölünürken belli başlı doğal mekanizmalar kullanırlar. Eğer sağlıklı hücrede herhangi bir sorun ortaya çıkarsa bu mekanizmalar çalışma şeklini değiştirir. Böylece hücre bölünmesi yerine hücre ölümünü gerçekleştirir. Fakat kanserli hücrelerde bu mekanizma doğru şekilde çalışmaz ve sağlıksız hücreler bölünmeye devam eder. Zamanla sağlıklı hücrelerin yerini bu hücreler alır. Bu da hangi organda ya da sistemde gelişirse o bölgenin anormal işlev kazanmasına neden olur. Sonuç olarak kanser ortaya çıkmış olur.

Neden Kemoterapi?

Kanser hücreleri sağlıklı hücrelere nazaran daha hızlı bölünürler. Kemoterapinin amacı ise hızlı bölünen hücrelere yönelik bir saldırıda bulunmak ve bu hücrelerin ölümüne sebep olmaktır. Kemoterapi, kanser tedavisi üzerine en etkili yöntem olduğundan dolayı daha sık tercih edilir. Vücuda yayılmış kanser tiplerinde bile iyileştirici etkisinin olması ise diğer bir tercih sebebi. Bu yöntem bu kadar etkili görünse de yan etkisinin çok olması büyük bir dezavantaj. Diğer bir dezavantaj ise yüksek dozlarda ölümcül olabilmesi. Bilim insanları bu dezavantajları ortadan kaldırmaya yönelik yöntemler üzerine çalışmakta.

Kansere Yeni Yaklaşım: Taşıyıcı Sistemler

Taşıyıcı sistemler kargo mantığından esinlenerek ortaya çıktı. Kılcal damarlar içerisinde bile kolaylıkla hareket edebilecek kadar küçük, vücut ile uyumlu malzemelerden yapılma keseciklerin içerisine kemoterapi ilacı koyulmasıyla oluşur. Bu taşıyıcı sistemler, içerisinde bulunan ilaçları zamana yayarak, yavaş yavaş saldığından dolayı yan etkilerde büyük bir azalma gözlemlenir. Tek doz uygulaması ile uzun süreli olan etkisi, sürekli damardan ilaç alımını ve buna bağlı rahatsız verici sorunları da ortadan kaldırır. Ayrıca kemoterapinin toksik etkisi de tamamen ortadan kalkar. Piyasada bu özellikle birçok çeşit ilaç raflarda yerini aldı bile. Taşıyıcı sistemlere farklı özellikler katarak kanser tipine ve bulunduğu bölgeye özgü kargo sistemleri de geliştiriliyor. Bu ve bunun benzeri çok sayıda umut veren kanser tedavisi yöntemleri insanların yüreklerine su serpiyor.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.