Kodein Nedir Etkileri Nelerdir

Kodein Nedir Etkileri Nelerdir ? Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Kodein Nedir?

Kodein, metilmorfin türevi bir etken maddedir. Afyondan elde edilmektedir. Biyoyararlanım oranı %90 seviyelerindedir. tabi ki bu oran oral kullanım için geçerlidir. Bunun haricinde rektal, subkutan ve intramuskuler olarakta uygulanır. Afyonda binde 5 oranında bulunur.

Kodein Etkileri Nelerdir?

Kodein, Analjezik (ağrı kesici), antitusif (öksürük giderici) ve antidiyaretik (ishal giderici) olarak kullanılır. Ağrı kesici özelliği morfine göre daha azdır. Kodein sülfat ve fosfat formlarında piyasada bulunmaktadır. Toksik etkisi çok azdır.

Kodein Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Kodein Nedir Etkileri Nelerdir

Kodein güçlü antitusif özelliği nedeniyle, merkezi sinir sistemi kaynaklı kuru öksürüklerin giderilmesinde kullanılan bir etken maddedir. Genellikle normal ağrı kesicilerle kombine edilerek kullanılır. Bu sayede ağrı kesici özelliği yükseltilir. Örneğin Naproksen Sodyum 550 mg lık formuyla 30 mg kodein karışımından piyasa ismiyle Apranax Plus elde edilmiştir. Oldukça güçlü bir ağrı kesicidir.

Kodein Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?

Kodein aynı morfinde olduğu gibi astım ve diğer ağır solunum yolu hastalıkları bulunan hastalarda kullanılmamaktadır. Morfin ve eroin gibi madde bağımlılığı öyküsü bulunanların, bu maddeleri bulamadığında başvurdukları etken madde kodeindir. Bağımlılık yapma etkisi daha az olmasına karşın, bu tip bağımlılık öyküsü bulunan hastalarda kullanılmamalıdır.

Kodein kesinlikle intravenöz (damar içi) yolla uygulanmaz.

Kodein Yan Etkileri

60 mg üzerindeki dozları ani kan basıncı düşüşlerine yol açmaktadır. Bu sebeple kontrollü kullanılması gereken bir etken maddedir. Kodein etken maddesini içeren ilaçlar piyasada reçetesiz olarak satılamaz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.