Mezoterapi Nedir

Mezoterapi Nedir

Mezoterapi estetik kaygının azaltılmasını amaçlayan ilk kez 1952 yılında Dr.Micheal Pistor tarafından uygulanan tıbbi bir uygulamadır. Homeopatik ajanlar başta olmak üzere vitamin ve bitki ekstraları kullanılarak cilde ve cilt altına uygulanır. Bu maddelerden hangisinin ya da hangilerinin enjekte edileceği uygulanacak kişiye ve uygulama amacına bağlı olarak değişir.

Mezoterapi Uygulama Alanları

  • Selülit
  • Kıl Kökü (Saç)
  • Skar dokuların revize edilmesi
  • Bölgesel yağlanma alanlarında
  • Yüz gençleştirme

Selülit :

Selülit genellikle bacak bölgesinde yoğun olarak bulunan ve kontrolsüz yağ yıkımı ile damarların yüzeyelleşmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Bu durumda uygulanan mezoterapide amaç selülit görünümünü yağ yıkımının kontrolsüz yıkımının önlenmesi ve kan dolaşımının düzenlenmesini sağlamak maksadıyla kullanılır. Bu tip rahatsızlığı olanlarda genellikle bitkisel ekstranlar kullanılır.

Kıl Kökü (Saç) :

Kıl köküne enjekte edilen mezoterapi ense ya da saçın başka bir bölgesinden alınan kıl köklerinin, saç dökülmesi bulunan bölgelere ekilmesi şeklinde uygulanır bu yöntemde mezoterapinin amacı, kıl köklerinin canlılığını sağlayabilmek ve dokularla bütünleşmesini sağlamaktır. Kıl köklerine farmasötikal ajanlar uygulanarak yapılır.

Skar Dokusunun Revize Edilmesi :

Başta yanıklar olmak üzere vücutta oluşan yaralar, iyileşme sürecinde geride skar dokusu bırakırlar. Bu skar dokusu boyutuna bağlı olarak rahatsız edici nitelikte olabilir. Bu durumun ortadan kaybolması ya da skar doku yoğunluğunun azaltılması maksadıyla uygulanan mezoterapi yönteminde aynı selülitte olduğu gibi bitkisel ekstranlar kullanılır.

Bölgesel Yağlanma :

Bölgesel yağlanmanın azaltılarak yağ depolarının tetiklenmesi maksadıyla mezoterapi uygulaması yapılır. Bu yöntemde genellikle karma ajanlar kullanılır. Bölgenin alanına bağlı olarak kullanılan ajanlar ve uygulama dozu değişiklik gösterebilir.

Yüz Gençleştirme :

Aynı selülitlerde olduğu gibi yüz gençleştirme maksadıyla da mezoterapi uygulanır. Ancak bu mezoterapi yöntemi çok tercih edilen bir yöntem değildir. Uygulanan maddeler genellikle vitaminler ile antioksidanlardır. Bu maddeler güneşe maruz kalan yüzdeki zaman içerisinde gelişen yapısal bozuklukların giderilmesi maksadıyla uygulanır.

Mezoterapi başta gebeler olmak üzere, felç hikayesi bulunanlar, insülin tedavisi görülen diabetes mellitus hastalığı bulunan kişiler, kanser hastaları, hemofili hastaları ve pıhtılaşma faktörü düşüklüğü bulunanlar ile birden fazla ilaç ile tedavi edilen kalp hastalıklarına sahip kişilerde kontraendikedir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.