PCR ve PCR Cihazı Nedir

PCR ve PCR Cihazı Nedir

PCR işlemi DNA alanındaki gelişimlerin gerçekleştirilmesi maksadıyla uygulanan bir işlemdir. Bu işlemlerin başında insanlar ile diğer canlıların gen haritalarının çıkarılması ve genetik bozuklukların önüne geçmenin yanında, genetik değiştirilerek pek çok alanda yeni ürünler elde etmeyi amaçlamaktadır. PCR işlemi her ne kadar insanlığın yararına kullanılıyor gibi görünse de, bazı sektörlerde durum bunun tam tersidir. Örneğin son zamanlarda sıkça duyulan bir terim olan GDO yani Genetiği değiştirilmiş organizma PCR yöntemi temelli üretilebilmektedir. Örneğin, çekirdeği olmayan İsrail Domatesleri. Çiftçiler önceleri ekilen domateslerin bir kısmını tohumluk adını verdikleri yeniden üretim için ayırırlardı. Günümüzde bazı domateslerin genetiği değiştirilerek, içlerinden tohum olarak kullanılacak çekirdek çıkmaması ya da çıksa bile bu çekirdekten yeni ürün elde edilememesi sağlanmıştır. Ticari bir amaçla yapılan bu ürün, özünde insan doğasına aykırı olan bir durum çıkarmakta ve GDO kapsamındaki bu besinlerin tüketilmesi, aynı bağlamda insan ve hayvan genlerinde de uzun vadede bozukluklara sebep olabilmektedir.

PCR başlı başına çok kapsamlı bir işlemdir. DNA replikasyonu temelli bu işlemde, DNA sarmalları çoğaltılarak yeni olasılıklı DNA sarmalları oluşturulur. Bu amaçla üretilmiş birçok cihaz bulunmaktadır PCR işleminde kullanılan cihazlardan başlıcaları şunlardır:

  • Thermal Cyclers: Termal Döngüyü başlatan cihazlardan en klasik olanıdır. Günümüzde çok tercih edilen bir ürün değildir.
  • Thermal Cycler with CombiBlock: Çoklu DNA replikasyonuna izin veren ve klasik Thermal Cyclerse göre daha gelişmiş bir tür cihazdır.
  • Thermal Cycler with 0.2 ml-0.5 ml Gradient Block: Günümüzde üretilmiş ve en yüksek DNA replikasyonunun termal döngüsünü başlatabilecek kapasiteye sahip olan PCR cihazıdır.
  • Thermal Cycler with Well Block: Termal döngünün devamlılığını sağlayan cihaz türüdür.
  • Thermal Cycler with Flat Block: Genellikle bitkisel DNA replikasyonlarında kullanılan cihaz türüdür.
  • 0.2 ml-0.5 ml Thermal Block for Amplitronyx: DNA replikasyonundaki termal döngüyü bloklayarak işlemin sonlanmasını sağlayan PCR cihazıdır. Gradient block dahil olmak üzere tüm Thermal Cycler cihazlarında kullanılabilir.
  • Flat Thermal Block for Amplitronyx: Genellikle bitkilerin termal döngüsünün durdurulmasını sağlayan ve DNA replikasyonu sonlandıran cihaz türüdür. Flat Block türü thermal cycler cihazlarla kullanılabilir.
  • Optional Printer for Amplitronyx: PCR cihaz yazıcısıdır. Çıkan değerlerin sanal veritabanında tutulması diğer cihazlar ile sağlanmaktadır. Ancak çıktı almak bu cihaz olmadan mümkün olmamaktadır. Bu sebeple bu cihaz kombinasyonlarının tamamına uygun olan yazıcılar geliştirilmiştir.

1 Comment

  1. Pingback: Real Time PCR Nedir | Hastane Randevu Alma - Mhrs

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.