Sepsis Belirtileri

Sepsis Belirtileri

Sepsis halk arasında kanda mikrop bulunması olarak bilinen rahatsızlıktır. Savunma mekanimasındaki dengesizlikler durumunda görülür.

Nefes Darlığı

Sepsis Belirtileri

Sepsis en çok akciğeri tutan bir rahatsızlıktır. Çünkü sepsisin en sık görülen türü, beyaz kan hücreleri tarafından mikroorganizmaların hücre bütünlüğünü bozmak için salgıladığı ve bu maddelerin kanda artışının yaşandığı türdür. Bu enzimler başta alyuvarlar (kırmızı kan hücreleri, eritrosit) içerisinde hemoglobin yıkımı olmak üzere, bir çok kan hücresinde değişime neden olurlar. Kırmızı kan hücreleri, kana kırmızı rengini veren hücrelerdir. Bu hücreler, içerdiği hemoglobin sayesinde oksijen ve karbondioksit atomlarının kendine bağlanmasını sağlar. Yoğun hemoglobin yıkımı sonucunda, her nefes alış verişte akciğer aracılığıyla kana karışan oksijen ve atılan karbondioksitin, hemoglobin bağlanma oranı düşer. Bunun sonucunda vücut yeterince oksijenlenemediğinden ve karbondioksit çıkışını yeterli miktarda yapamadığından nefes darlığı oluşabilir. Bu da direk olarak akciğerin işlevini yeterince yerine getirememesinden dolayı alveollerin (akciğerde bulunan hava keseleri) işlevsizleşmesinden kaynaklanmaktadır. Bu sürenin uzaması dolaylı yoldan beyin hasarlarına da yol açabilir.

Ateş

Sepsis hastalığında, her hastalıkta olduğu gibi, mikroorganizmalar için uygun olan vücut ısısının yükseltirek mikroorganizmaların zayıflatılması yöntemi kullanılmaktadır. Buna ateş adı verilir. Ateşin yükselme nedeni mikroorganizmalar için uygunsuz bir ortam yaratarak, vücudu savunmayı kolaylaştırmaktır. Ayrıca savunma mekanizmasındaki dengesizliklerden dolayı düşük ateş durumu da görülebilir (35 derece).

Üşüme

Sepsis hastalığında oluşan yüksek ve düşük ateşe bağlı olarak vücut doğal ısı mekanizması olan titreme devreye girer. Titremeyle birlikte üşüme hissi oluşur. Vücut titreyerek ısıyı normal seviyelere çekmeye çalışır.

Vücut Ağrıları ve Kırgınlık

Sepsiste vücuttaki tutarsız değişimlere bağlı olarak halsizlik hali ve kırgınlık olarak adlandırdığımız vücudun birçok bölgesinde ağrı durumu gelişir.

Mide Bulantısı

Vücuttaki dengesizliklere bağlı olarak öğürme refleksi harekete geçer. İştahsızlık oluşur ve bunun sonucunda bulantı ve kusma durumları görülebilir.

Baş Dönmesi

Vücut sıcaklığındaki değişimler ve savunma mekanizmalarının vücut içerisindeki savaşından dolayı vücut yorgun düşer. Bunun sonucunda da baş dönmesi görülebilmektedir.

Belirtiler incelendiğinde görülebileceği gibi, sepsis belirtileri hemen hemen her enfeksiyon odaklı hastalığın temel belirtilerindendir. Bu sebeple tespiti oldukça zor bir hastalıktır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.