Siroz Nedir Neden Olur Belirtileri

Siroz

Siroz karaciğerin fonksiyon kaybıyla ortaya çıkan progresif seyirli bir hastalıktır. Karaciğerin parankim hücrelerinin iltihabı, nekrotik (geri dönüşümsüz yıkılmış doku bölgesi) oluşumları fibrotik yapının oluşmasına sebep olur. Bu fibrotik yapıların artması sonucu karaciğeri besleyen damarlarda şekil bozukluklarının oluşmasına neden olmaktadır.

Siroz Neden Olur ?

Nedenleri arasında sıklıkla beslenme bozuklukları, alkol ve sigara tüketimindeki aşırılık, hepatit varlığı, bazı metabolik hastalıklar gösterilebilir.
Oluşum şekilleri açısından farklılıkları vardır. Bazı sirozlarda viral hepatit varlığı, karaciğerde yıkılan hücrelerin yerine bağ dokusunun oluştuğu görülmektedir. Diğer bir siroz şekli ise safra kanalındaki bir tıkanıklığın sonucu olarak safranın karaciğerin safra kapillerinde birikmesi sonucu oluşmasıdır. Bazı kardiyak nedenler ile de karaciğerde siroz gelişebilir. Özellikle sağ kalp yetmezliğinde vena kava inferiordaki basınç artışı karaciğer de staza neden olarak sirozu ortaya çıkarabilmektedir. Tedavi için öncelikle sirozun gerçek nedeni ortaya çıkarılmalıdır. Bulgular yaklaşık 40-50 yaşlarında ortaya çıkmaktadır. Sirozun erkeklerde daha sık görüldüğü bilinmektedir. Temel neden hepatoselüler bozukluk ve portal hipertansiyondan (karaciğere gelen toplardamarların basınç yüksekliği) kaynaklanır.

Siroz Belirtileri

Sirozda anokreksi, bulantı, kusma ve hafif kilo kaybı erken belirtiler arasında gösterilir. Hastalığın klinik tablosu ağırlaştığında sarılık, bacaklarda ödem ve karın asit birikimine bağlı şişlik erken belirtilere eşlik eder. Hastalıkta hem karaciğer hem de dalak büyümesi göze çarpar. Kanamaya eğilim artmış ve ciltte purpura şeklinde cilt altı hafif kanamalar başlamış olabilir. Karaciğerin pıhtılaşmada ki rolü bozulduğundan bu kanamalar ortaya çıkmaktadır.
Siroz hastalıklarının kendine has bir hoş olmayan kokusu vardır. Hastanın nefesi idrarı ve teriyle karışık kokudadır. Bu koku hepatik komanın ciddi bir belirtisidir. Sirozlu hastaların kanındaki amonyak düzeyleri yüksektir. Proteinlerin son artık ürünü olan amonyak karaciğerde üreye dönüşmektedir. karaciğerdeki bozukluk nedeniyle kanda amonyak düzeyi yüksek seyreder.
Hastaların karnında biriken asit, nefes almada güçlük oluşturur. Ciddi asit birikimlerinde abdominal parasentez yöntemi ile asidin dışarıya boşaltılması sağlanır. Bu işlemin çok dikkatli uygulanması gereklidir. Ani tansiyon düşmesine neden olabilmektedir. Bu işlemin uygulanmasında aseptik teknillerin önemi çok fazladır. Enfeksiyona neden olabilecek her türlü mikrobik ortam sirozun seyrini ağırlaştırır.
Sirozun tedavisi aşamalı olarak değişmektedir. Karaciğer nakli ilerlemiş vakalarda faydalı olmaktadır. Tedavi sirozun ortaya çıkardığı olumsuzluklara yönelik geliştirilebilir.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.