Stres Nedir Stres Belirtileri Tedavisi

Stres Nedir Stres Belirtileri Tedavisi

Stres Nedir Stres Belirtileri Tedavisi

Stres, çağımızda en çok duyduğumuz rahatsızlıkların başında geliyor. İnsanlar, hayatları boyunca yaşamlarının evrelerinde stres rahatsızlığını yaşamış ve strese bağlı diğer rahatsızlıkları da yaşamak zorunda kalmışlardır. Stres; kişinin her hangi bir sebep nedeniyle kendini, ruhsal durumunun ve psikolojisinin iyi olmaması ve kendini rahat hissedemediği durumudur. Vücut bu durumda metabolik olarak farklı tepkiler vererek adapte olur. Günümüzde stres, hayatın bir parçası olarak kabul edilmiş doktorlar tarafından her rahatsızlık için stresten uzak durmalısın önerisi  verilmektedir. İnsanlar üzerindeki stres çok fazla olduğunda; çağımızın bir diğer hastalığı olan kanser hastalığını tetikleyebilir. Bu nedenle stres düzeyi artmadan insanlar önlem almalı, stres nedeniyle psikolojik ve ruhsal yıkımlar yaşamadan önce tedbir alarak  kendilerini rahatlatmalıdır.

Stresi diğer olumsuz etkileri zihinsel ve fiziksel olarak karşımıza çıkar Stres altındaki birey sağlıklı düşünü sağlıklı hareket edemez. Zihninde sürekli olumsuz ve negatif düşünceler vardır ve bu durumda enerjisini negatif olarak etkiler. Stressiz bir yaşam daha sağlıklı bir yaşam ve daha uzun bir ömür demek olduğundan olabildiğince stresten uzak durmak  ve stressiz bir yaşam bizim için daha faydalı olacaktır.

Stres aşırı bir şekilde kendisini gösterirken bazen stres olduğumuzu vücudumuzun verdiği tepkilerden anlarız. Bir insan stresli olup olmadığını su faktörlere bakarak anlayabiliriz:

  1.  Her hangi bir şeye yoğunlaşamıyor veya motivasyon eksikliği hissediyorsanız,
  2. Sürekli sinirli bir ruh hali bir kaygı ve endişe durumu yaşıyor ve panik halinde bir ruh haline sahipseniz,
  3. Sürekli bir yorgunluk, kırgınlık  hali mevcutsa ve yataktan yorgun kalkıyor veya kalmak istemiyorsanız,
  4. Sürekli bir baş ağrısı var ise ve karşınızdakine tahammül sınırınız çok düşük ise,
  5. Çok çabuk sinirlenme hali ve aşırı iştahlı bir durumunuz var ise,
  6. Mutsuz, neşesiz ve depresif bir ruh haline sahip iseniz, daha önce keyif aldığınız şeylerden keyif almıyorsanız stres altında bir ruh haliniz var demektir.

Peki stres durumundan kendi imkanlarımız ile kaygı giderici ilaçlar kullanmadan nasıl kurtulabilir ?

1 ) Düzenli ve dengeli beslenmelisiniz

Dengel, ve düzenli beslenerek sağlıklı bir psikolojiye ve ruh haline sahip olarak stresten uzak durabilirsiniz. Öğünlerinizi vaktinde yemeli, yeterli beslenerek uzun süreli açlıklardan uzak durarak stresten uzak durabilirsiniz.

2 ) Bol bol su için

stres nedir

Vücudunuzun ihtiyacı olandan daha fazla su içerek vücut sağlığınızı korumuş ve stresten uzak durmuş olursunuz. İçtiğiniz suyun içine bir miktar greyfurt veya limon suyu ekleyerek  C vitamini açısından zengin içerikli su içmiş ve vücut direncini artırmış olursunuz.

3 ) Yürüyüş ve spor yapın

Spor ruhun gıdasıdır diyerek stres altında olduğunuzda dahi düzenli yürüyüşler ve spor yaparak stresten kurtulabilir, üzerinizde bulunan negatif enerjiyi yürüyüş ve spor ile atarak stresten kaçınmış olursunuz.

4 ) Müzik ile ruhunuzu besleyin

Müzik ruhun diğer bir gıdası olduğu için sizi sakin tutacak veya üzerinizdeki kötü enerjiyi atmanızı sağlayacak müzik türlerinden dinleyerek sahip olduğunuz stresi atmış ve stresten uzak durmuş olursunuz.

5 ) Eş dost ve akrabalarınız ile iyi ilişkiler kurun

Stres altındaki insanlar kendilerini yalnızlaştırarak yalnız bir şekilde hayatlarını sürdürmek eğilimi gösterirler. Bu gibi durumlarda insanlar ile olan ilişkilerinizi kullanarak yalnızlık denen olumsuz duygulardan uzak durmuş olur ve stresten kaçınmış olursunuz. Moral, stresin en büyük düşmanı olduğundan dostlarımızla daha çok görüşmeli ve moralimizi yüksek tutmalıyız.

6 ) Strese kaynaklarını keşfedin ve yok edin

Üzerinizde oluşan stresin kaynaklarını araştırıp bulmalısınız. Bu sayede stres nedenini belirleyip stres kaynağını yok edebilir veya stres sebebini azaltacak önlemler alabilirsiniz. Stres kaynağınız yok edilemez bir sebep ise onu umursamayarak stres denilen olumsuz kaygıyı umursamayabilir ve stresinizi yok edebilirsiniz.

Stres, hayatımızı her açıdan olumsuz etkileyen, özellikle sağlık konularında daha büyük   risklerle bizi karşı karşıya getiren bir rahatsızlıktır. Bu nedenle stresle başa çıkmayı bilmeli, stresten kaçınmalı ve sağlığımızı koruyacak çeşitli etkinlikler yaparak stresi hayatımızdan doğal yollarla uzak tutmalıyız.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.