Suda Doğum Yapan Hastaneler

TÜRKİYE’DE SUDA DOĞUM YAPAN HASTANELER

   ANKARA – Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Türkiye’nin ilk suda doğum ünitesi Ankara’da bulunan Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde açılmış olup Ankara’nın çeşitli semtlerinden gelen gebe kadınların suda doğum yapmak için tercih ettikleri bir hastane olmuştur. Hastanedeki suda doğumun yaygınlaşması 2007 yılından itibaren daha fazladır. 2008 yılına kadar yaklaşık 150 suda doğum eylemiyle gebelere normal doğum yolunun kapılarını açmışlardır.

Başhekimin açıklamalarına göre suda doğum için kadının yüzme bilmesine gerek olmadığı anlaşılıyor. Doğum eylemi 35-37 dereceye sahip özel  büyük bir küvette gerçekleştiriliyor ve ideal su sıcaklığı sürekli sabit tutuluyor. Suyun kaldırma gücü, rahatlatıcı etkisi ve hareket kabiliyetinde kolaylığı sebebiyle, anne daha kolay bir doğum yapabilmektedir.

İlk kez anne olacaklarda ve riskli gebelik durumlarında suda doğum yöntemini önermediklerini belirtiyorlar. Bebeğin ters gelmesi, normal doğumu zorlaştıracak ölçüde iri bebek, çoğul gebelikler, annede sistemik hastalıkların ve bulaşıcı üregenital ve HIV gibi bulaşıcı hastalıkların varlığı durumunda suda doğum yaptırılmıyor. İlk doğumda yapılacak olan doğum kanal çıkışındaki kesilerin düzgün atılması gerektğini ve bunun için suda doğumun riskli olduğu belirtilmiştir. Amaçları Türkiye’de %40 civarında olan sezaryan ile doğumun azaltılmasına yönelik teşvik edici niteliklerle normal doğuma yönlendirmek.

Doğum eylemi bittikten sonra anne ve bebek küvetten çıkarılıp normal doğum masasına alınarak annede kanama kontrolü ve bebekte yaşam bulguları kontrolleri yapılmaktadır.

   ANTALYA – Jinefem Tıp Merkezi

Jinefem Tıp Merkezi’ne başvuran gebeliğin ilk aylarından beri takip edilen kadınların yanı sıra, gebeliğin son aylarında bu merkeze başvurmuş kadınlarda kabul görmektedir. Kendi ekipleriyle beraber anlaşmalı oldukları özel hastanelerde doğum eylemini yaptırabilmektedirler.

Akdeniz bölgesindeki ilk suda doğum yaptıran hastanedir. Bu hastanedede özel olarak kurulmuş havuz ve sistem mevcut. Asıl hedeflenen durum gebenin ağrıyı yönlendirebiliyor olduğunu belirtilmekte ve ayrıca bebeğin dünyaya gelişinin daha nazik bir yolla gerçekleştiğinin altı çizilmektedir. Antalya’da ilk kez suda doğum yapan Elena Kaya suda doğumla sağlıklı bir kız çocuğu dünyaya getirdi.

   İSTANBUL – Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi

İstanbul Şişli’deki Amerikan Hastanesin’de kayda geçmiş 2002 yılındaki suda doğum eylemi mevcuttur. 2002 yılında bir İngiliz çift kendi doğum havuzunu İngiltere den getirterek Amerikan Hastanesinde suda doğumunu gerçekleştirmiştir. Doğum sırasındaki tüm fiziksel koşulları kendi isteğine göre planlayarak, hastaneninde bu çabalarına destek vermesiyle suda doğum yöntemiyle sağlıklı bir kız çocuğuna sahip olmuştur.

   İZMİR – Mitra Kadın Sağlığı Merkezi ve Doğum Akademisi

İzmir Karşıyakadaki bu merkezde suda doğum yapabilmek için önceden doğum hazırlık kurslarına gidilmiş olması gerekmektedir. Alanında uzman kişilerce verilen bu kurslara katılım yapmayan gebelerin, suda doğumlarının travmatik olacağı düşünüldüğünden uygun görülmemektedir. Normal vücut ısının 37 derece olduğu düşünüldüğünden küvet ısısınında yaklaşık 37 derecede tutulduğunu belirtiyorlar ve bu sayede bebek bir ortamdan diğerine geçerken yabancılık çekmiyor. Annelerin en çok bebek boğulur diye endişelendiklerini belirten Mitra Hastanesi uzmanları böyle bir durumun olmadığını, bebeğin zaten anne karnında suda yüzdüğünü ve doğumdan sonra yüzünün ilk havayla temasında nefes almaya başladığını belirterek aileleri rahatlatmaktadır.diğer hastane politikalarında olduğu gibi bu hastanede de uygun olmayan kişi ve durumlar karşısında suda doğum yaptırılmamaktadır.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.