Tansiyon Değerleri

Tansiyon Değerleri

Vücudumuzda bulunan damar sistemimiz sayesinde gerekli besinler alınır ve doku – organlarımız ihtiyaç duyduğu oksijene sahip olur. Bu besin ve oksijen transferi damarlarımızın içerisindeki kan sayesinde gerçekleşir. Damarımızın içeresindeki kanın akışının sağlanabilmesi için de belirli bir basıncının olması gerekmektedir. Bu basınca tansiyon denilmektedir. Basınç yani tansiyon kalbin kasılması sonucunda kanın damarların içerisine pompalanması ile atardamarların gösterdiği elastikiyet sayesinde dengelenmektedir.

Tansiyon Değerleri

Kalp kasıldığı sırada atardamarların içine doğru kan belirli bir basınç ile pompalanır. Pompalandığı sırada damarın içerisindeki basınç maksimum düzeydedir. Bu basınca tıp dilinde sistolik, halk arasında ise büyük tansiyon denilmektedir. Ardından kalp gevşer ve damarın içerisine pompalanan kan durur ve damarın elastikiyeti devreye girer. Damarların gevşemesiyle kana basınç uygular ve kalbinde gevşemesiyle kan akımı oluşur. Bu sırada oluşan basınca ise tıp dilinde diastolik, halk arasında küçük tansiyon denilmektedir. Tansiyon değerleri kişiden kişiye göre değişmektedir. Yaş, cinsiyet, ırk ve genetik özellikler bu tansiyon değerlerini etkilemektedir. Hepimizin sağlıklı bir kalbe ve yaşama sahip olmasında tansiyon değerleri büyük önem taşımaktadır.

Tansiyonunuzu geliştirilen tansiyon aletleri sayesinde sağlıklı bir şekilde ölçmeniz mümkündür. Sağlıklı bir bireyde büyük tansiyon 120 mm hg, küçük tansiyon ise 80 mm hg olarak kabul edilmektedir.  Bir bireyde büyük tansiyon en fazla 160 mm hg olabileceği gibi küçük tansiyonda 85 mm hg olabilmektedir. Eğer bu değerlerin üzerinde ise veya bu değerlerdeyse tansiyonunuz yükselmiş demektir. Büyük tansiyonunuz 120/80 mm hg değerlerinden düşük ise tansiyonunuz düşmüş demektir. Tabiki bazen yalancı tansiyon dediğimiz durumda ortaya çıkabilmektedir. Örneğin, hızlı bir şekilde bir yokuşu çıktıktan sonra heycan içerisinde olan bir bireyin tansiyonu yüksek çıkar. Bu yalancı tansiyon dediğimiz durumdur ve tedavi gerektirmemektedir.

Tansiyon yüksekliği veya düşüklüğü ile ilgili tanı konulmadan önce farklı zamanlarda ölçümlerin yapılıp karşılaştırılmaları gerekmektedir. Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği normal tansiyon değerleri herkes için bu şekilde olmak zorundadır diye bir kaide yoktur. Bu veriler ortalama değerlerdir ve hiçbir sağlık problemi yaşatmadan bu değerlerden farklı değerlerde yaşamlarını sürdüren insanlar vardır.

Örneğin, 80 yaş üzeri bir bireyde yaşa bağlı olarak damarların elastikiyetinin azalması görülebilmektedir. Damarların genişlemesiyle pompalanan kanda basınç artışı pek görülmez. Bu yüzden bu yaşlarda olan bireyler için 140-150-160 mm hg büyük tansiyon için normaldir. Bu yüzden kişi normal tansiyon değerlerini öğrenmek için bir uzmana başvurması gerekmektedir. Çünkü yukarıda bahsettiğimiz gibi tansiyon cinsiyete göre bile değişebileceğinden dolayı, bizim için hangi değerlerin daha sağlıklı olduğunu tek başımıza karar veremeyiz. Bu yüzden endişelenmeye gerek yoktur ve en yakın uzmana başvurulması sağlığınız için son derece önemlidir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.