Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir

Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir

Düşük tansiyon yani hipotansiyon, bireyin kan basıncı değerlerinin olması gereken değerlerden düşük olmasıdır. Genellikle yaz aylarında bu duruma daha fazla rastlanılmaktadır. Hipotansiyon da tıpkı hipertansiyon gibi ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına sebep olabilmektedir. Ancak bazı kişilerde tansiyonu genel olarak düşük kabul edilen değerlerde olan ve buna rağmen hiçbir sağlık problemi yaşamayan bireylerde vardır. Bu yüzden tansiyon düşüklüğünün sizin için bir problem oluşturup oluşturmadığını vücudunuzun verdiği tepkilere göre görebilirsiniz.

Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir

Eğer baş dönmesi, sersemlik, bulantı, göz kararması ve halsizlik gibi şikayetleriniz varsa hemen tansiyonunuzu ölçtürmeniz gerekmektedir. Bazı hallerde uzun süre aç kalındığında veya çok terlediğinizde de bu durum yaşanabilir. Ayrıca düşük tansiyon vitamin eksikliğinden kansızlığa kadar birçok sağlık probleminden de kaynaklanabilmektedir. Ciddi tansiyon düşüşleri vücudu oksijensiz bırakıp doku ve organlarımızın zarar görmesine sebep olabilmektedir. Bu yüzden bu problemin hemen düzeltilmesi için tansiyon yükseltici yöntemler uygulanmalıdır. Hafif tansiyon düşüşü hissettiğiniz zaman tuz alınımı bir miktar artırılmalıdır. Tuzlu ayran tüketimi tansiyonunuzu kısa bir süre içerisinde normal değerlere getirecektir. Ancak fazla tuz tüketimi de kalp ve damar hastalıklarına sebep olabileceği için kararında alınması gerekmektedir. Magnezyum içeren ıspanak, badem ve soya fasulyesi gibi gıdalar tüketmek tansiyonu düşük olanlar için çok faydalıdır. Ayrıca bu kişiler patates, makarna ve ekmek gibi gıdaları fazla tüketmemeleri gerekmektedir. Çünkü karbonhidrat yönünden zengin gıdalar tansiyonun düşmesine sebep olmaktadır. Ani bir tansiyon düşüklüğü yaşandığında ayakların altına bir yastık yerleştirip uzanarak baş yukarıda tutulmalıdır. Kahve ve çikolata düşük olan tansiyonun geçici olarak yükselmesine katkıda bulunacaktır. Düzenli yapılan egzersizler tansiyonun normal değerler de kalmasına yardımcı olur.

Bazen susuz kaldığınızdan dolayı tansiyon düşüklüğü yaşayabilirsiniz. Çünkü susuz kalırsanız kan hacminde azalma olur ve böylece kan basıncı düşer. Bu yüzden tüketilen su miktarını aşırıya kaçmamak kaydıyla artırmanızda fayda vardır. Stres ve moral bozukluğu da tansiyon düşüklüğüne sebep olacağı için devamlı pozitif olunmalıdır. Hamam ve buhar banyosu gibi aşırı sıcak ortamlarda fazla kalınmamalıdır. Et ve süt ürünleri gibi B12 ve folik asit içeren gıdalar tüketmek tansiyon düşüklüğü şikayeti olanlar için faydalı olacaktır. Sık ve az yemeli, uzun süre aç kalmamalı, uyku iyi alınmalı ve kişi kendini fazla yormamalıdır. Tuz, biber ve hafif tuzlu bir çorba tüketmek yararlı olacaktır.

Tansiyon düşüklüğünün ciddi bir sağlık problemi haline geleceğini ve artık kronikleştiğini düşünüyorsanız uzman bir hekime başvurmanızda fayda olacaktır. Hekiminiz düşük tansiyonun altında yatan sebepleri belirleyerek nedenlerin ortadan kalkması için tıbbi müdahalelerde bulunabilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.